V Nikarague zabavili tisícky ton zubnej pasty, ktorá zabíjala ľudí

V Nikarague zabavili tisícky ton zubnej pasty, ktorá zabíjala ľudí
Zdroj: bigstockphoto.com

Nikaragujská polícia zabavila viac ako 40.000 túb zubnej pasty vyrobenej v Číne. Existuje totiž vážne podozrenie, že pasta obsahuje chemikáliu, ktorá zabila v stredoamerickom štáte Panama minulý rok minimálne 51 ľudí, uviedol vo štvrtok  minister zdravotníctva Maritza Cuan.

Všetky dovezené výrobky zadržali minulý týždeň a podrobili ich chemickým skúškam na prítomnosť dietylénglykolu.

"Obávame sa, že viac ako 80.000 túb je stále v obehu. Zubnú pastu značku Excel a Mr. Cool do Nikaraguy doviezli zo susednej Kostariky dodávatelia, ktorí nevedeli o jej nebezpečnom obsahu," vyhlásil Cuan. Zubná pasta pôvodne pochádza z Panamy.

Kostarika a Panama nariadili začiatkom mája okamžité stiahnutie nebezpečnej pasty z predaja, len čo zistili obsah dietylénglykolu.

"Panamské obchody, a nie Čína, boli predovšetkým zodpovedné za predaj priemyselnej látky ako liečivej zložky, dôsledkom čoho zahynulo vlani minimálne 51 ľudí," zdôraznil Cuan.

Čínske spoločnosti predávali priemyselné rozpúšťadlo pod názvom TD Glycerin španielskym firmám, ktoré výrobky ďalej distribuovali do Panamy. Produkt sa použil na výrobu sirupu proti kašľu a ďalších liečiv.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: