Európania prerástli Američanov vďaka lepšej zdravotnej starostlivosti

Európania prerástli Američanov vďaka lepšej zdravotnej starostlivosti
Zdroj: bigstockphoto.com

Európania sú po prvý raz v histórii vyšší ako Američania zásluhou lepších národných systémov zdravotnej starostlivosti vo väčšine krajín Európy. Vyplýva to z najnovších porovnávacích štúdií.

Doteraz boli Američania vždy vyšší a statnejší ako ich bratranci na starom kontinente v dôsledku neobmedzenej štedrosti výživy Nového sveta. Zatiaľ čo výšku Európanov brzdila cholera, rachitída a ďalšie choroby, Američania boli čoraz vyšší, silnejší a zdravší.

Teraz to však už neplatí. Od konca druhej svetovej vojny desaťročia mieru a prosperity ovplyvnili zdravie generácií Európanov, zatiaľ čo Američania už pol storočia znateľne nerástli.

V súčasnosti je priemerný Američan o dva až šesť centimetrov nižší ako priemerný Európan. Osobitný trend rastu bol zaznamenaný vo východnej Európe po páde komunizmu.

Výživa však nie je jediný dôvod rastu Európanov. Svoj podiel na tom majú systémy zdravotnej starostlivosti v Európe, informuje štúdia vedcov z Mníchovskej univerzity, ktorú zverejnili v časopise Social Science Quarterly.

Európania prospievajú, pretože ich systémy zdravotnej starostlivosti prekonali tie v Amerike. Vyplýva to zo štatistickej analýzy demografických a zdravotných údajov zozbieraných v rokoch 1959-2002 na oboch kontinentoch.

"Domnievame sa, že zdravotné systémy a vysoký stupeň spoločenského blahobytu v Európe poskytujú lepšie podmienky pre rast ako americký systém zdravotnej starostlivosti, napriek faktu, že európsky systém stojí dvojnásobok," uviedol John Komlos z Mníchovskej univerzity, ktorý je jedným zo spoluautorov štúdie. Podľa jeho slov je tiež americká strava v niektorých smeroch deficitná.

Od čias kolonializmu až po zhruba 70. roky 20. storočia boli Američania najvyššími ľuďmi na svete. Potom však ich rast začal stagnovať, zatiaľ čo rast Európanov sa v povojnovom období naopak naštartoval.

Dnes je priemerný Holanďan o šesť centimetrov vyšší ako priemerný Američan, "čo je takmer opak ich vzťahu v polovici 19. storočia," tvrdí Komlos.

Systémy univerzálnej zdravotnej starostlivosti v Európe zahŕňajú všetkých obyvateľov, bez ohľadu na ich majetkové pomery, v dôsledku čoho aj deti závislé od verejnej sociálnej starostlivosti majú dostatočnú zdravotnú opateru.

V USA si však milióny Američanov, asi 15 percent populácie, nemôžu dovoliť platiť zdravotné poistenie, v dôsledku čoho vážne ochorenie môže ožobráčiť celú rodinu. Vedci dospeli k záveru, že vrstva chudobných Američanov tak plodí generáciu chorých ľudí.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: