ÚDZS zaznamenal 1892 podnetov v súvislosti s nedobrovoľným prepoistením do ZP

ÚDZS zaznamenal 1892 podnetov v súvislosti s nedobrovoľným prepoistením do ZP
Zdroj: bigstockphoto.com

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) zaznamenal v priebehu minulého a tohto roka 1892 podaní v súvislosti s nedobrovoľným prepoistením do inej zdravotnej poisťovne (ZP).

Ako povedal predseda ÚDZS Richard Demovič, viac ako 65 percent ich bolo oprávnených, teda došlo k nezákonnej zmene poistného vzťahu.

V tejto súvislosti poukázal na to, že v roku 2006 nastal veľký posun na poistnom trhu, keď svoju pôvodnú poisťovňu zmenilo 712.000 občanov. "Predpokladáme, že v tomto roku nepríde k tak masívnemu prepoisťovaniu, napriek tomu problémy môžu nastať," zdôraznil Demovič. Vyjadril presvedčenie, že vzhľadom na mediálnu rezonanciu všetkých problémov, ktoré sa toho týkali, sa im väčšina ZP tentoraz vyhne. "Napomôže tomu aj to, že už nie je možné organizovať prepoisťovanie cestou maklérskych spoločností, ale len cestou ZP ako samostatných subjektov."

Riaditeľ sekcie dohľadu nad zdravotným poistením Peter Kvasnica pripomenul, že po dohode s riaditeľmi ZP ešte stále dochádza k stornovaniu niektorých neoprávnených prepoistení.

Zároveň odporučil, aby občania zvážili ponuky, ktoré dostávajú od poisťovní, keďže za tento rok dostali 14 podnetov od ľudí, ktorí podpísali prihlášku a potom si zmenu rozmysleli.

ÚDZS uložil kvôli neoprávneným prípadom prepoistenia za minulý rok trojmiliónovú pokutu poisťovni UNION a 100-tisícovú sankciu Európskej zdravotnej poisťovni.

Občania sa pre zmenu svojej ZP môžu rozhodnúť raz do roka, pričom prihlášku je nutné podať do 30. septembra. Poisťovne musia do 10. októbra ohlásiť úradu prijatie prihlášky a poistencovi do 15. novembra oznámiť jej potvrdenie a do ďalších piatich dní mu zaslať preukaz, ktorý začne platiť od 1. januára ďalšieho roka.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: