Nezhubné zväčšenie prostaty

Prostata je mužská pohlavná žľaza, ktorá sa nachádza pod spodinou močového mechúra. Jej hlavnou funkciou je tvorba tekutiny tvoriacej dôležitú zložku ejakulátu (semena). 

Orgán, ktorý pri narodení váži len niekoĺko gramov vďaka viacerým (hlavne hormonálnym) faktorom môže- a aj zväčší svoju hmotnosť na 40, v niektorých prípadoch i vyše 100 g. Keďže prostata „obklopuje“ začiatočnú časť močovej rúry, je zrejmé, že svojim zväčšením  viac alebo menej  zabráni dokonalému vyprázdneniu močového mechúra, pretože vytvára prekážku prúdu moča. Z toho vyplývajú i charakteristické „prostatické obtiaže“: časté, i nočné močenie, slabý prúd moča, pocit neúplného vyprázdnenia.  

Najčastejším ochorením prostaty je jej tzv. nezhubné zväčšenie (benígna prostatická hyperplázia). Treba poznamenať, že podobné príznaky môže spôsobiť i napr. rakovina prostaty. Základným vyšetrením pri týchto ochoreniach sú-vyšetrenie pohmatom cez konečník, ultrazvukové vyšetrenie, resp. vyšetrenie moču a krvi.  

Konzervatívna terapia má zmysel v úvodných štádiách ochorenia. Treba povedať, že životosprávou, resp. liekmi vzniku ochorenia nemožno zabrániť, je však možné oddialiť jeho zhoršovanie a vznik komplikácií vedúcich ku nutnosti operácie (či už otvorenej - cez brušnú stenu, alebo – v súčasnosti hlavne tzv. „vypaľovanie“– čiže transuretrálna resekcia prostaty).

Napr. tekvičné semienka, a čaj z vrbovky  môžu byť správnym doplnkom  výživy v súvislosti s prevenciou uvedeného ochorenia. Významná úloha v prevencii ochorení prostaty sa v súčasnosti pripisuje Zinku a Selénu, ktoré možno dostať v lekárňach vo forme tabliet. Ďalšou možnosťou je užívanie tzv. fytoterapeutík- prípravkov napr. zo sabalovej palmy, africkej slivky alebo  žihľavy. Tieto prípravky sú u nás viazané na lekársky predpis. Najúčinnejšími liekmi pri nezhubnom zväčšení prostaty sú tzv. alfablokátory, t.j. lieky „uvoľňujúce “  svalstvo močovej rúry stlačenej zväčšenou  prostatou.

Medikamentózna  liečba má dobrý efekt pri pravidelnom užívaní liekov. Sú potrebné i  niektoré režimové opatrenia- vyhýbanie sa koreneným jedlám, studeným perlivým nápojom, dlhému sedeniu vo vykúrených miestnostiach i prechladnutiu. Je potrebné pravidelné vyprázdňovanie, tzn. nezadržiavať dlhodobo moč.

Autor článku: MUDr. Štefan Szeiff

Dátum zverejnenia: