Premiér Dzurinda je po operácii zlomenej nohy v anestézii

Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda už absolvoval operáciu zlomeniny nohy v oblasti členku, ktorú utrpel dnes ráno pri lyžovaní na Orave.

Operácia podľa šéfa operačného tímu Petra Šimka prebehla hladko a bez komplikácií, jednotlivé úlomky boli zaistené klincom a priečnymi skrutkami, štandardne ako pri podobných lyžiarskych zlomeninách.

Minister zdravotníctva Rudolf Zajac novinárom oznámil, že premiér leží po operácii v celkovej anestézii na Anesteziologicko-resuscitačnom oddelení ružinovskej nemocnice. Premiér by podľa Zajaca mohol byť mobilný už v stredu alebo štvrtok.

Podľa šéfa operačného tímu Petra Šimka, ktorý premiéra operoval, ide o bežný lyžiarsky úraz. Podobné zranenia sa liečia približne 16 týždňov, v najbližších dňoch premiér nemocnicu neopustí. Pacient bude odkázaný zo začiatku na vozík a neskôr na barly, dodal asistujúci chirurg Peter Maresch.

Premiér sa zranil počas dnešného lyžovania v zimnom stredisku Veľká Rača - Oščadnica časť Lalíky pri Čadci. Príčinou nehody bolo nezvládnutie terénu, ktorý pokrýval ťažký mokrý sneh. Do areálu zavítal na pracovnú cestu.

Podľa Zajaca nastala nehoda medzi 8:30 a 8:50. Najskôr premiéra previezla horská služba do Oščadnice a potom do nemocnice v Čadci, kde lekári identifikovali štvornásobnú špirálovú zlomeninu pravej nohy s trieštivými výlomkami.

Po stabilizácii bol pacient bežnou záchrannou službou prevezený do Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) Bratislava - Ružinov, kde po jednej popoludní podstúpil operáciu. V operačnom tíme bol prednosta traumatologickej kliniky Peter Šimko z FNsP Kramáre, primár prvej ortopedickej kliniky FNsP Peter Maresch a primár druhej ortopedickej kliniky Miroslav Lisý FNsP a anesteziologička FNsP v Ružinove Eva Töröková.

Premiér podľa Zajaca požiadal o prevoz do Bratislavy z praktických dôvodov - vláda a úrad predsedu vlády sú v Bratislave, výhodnejší je predoperačný transport, ale spoľahlivo ho mohli operovať aj v Čadci. Premiér tiež podľa slov ministra odmietol letecký prevoz.

O prípadných komplikáciách zranenia bude podľa Zajaca možné hovoriť až po 48 hodinách, v závislosti od toho sa budú odvíjať aj zmeny v pracovnom programe predsedu vlády. Šéf slovenskej exekutívy by chcel vo štvrtok tento týždeň zvládnuť návštevu britského premiéra Tonyho Blaira. Otázna je plánovaná cesta do USA, ak to zdravotný stav Dzurindovi dovolí, bude sa ju snažiť absolvovať.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: