Žena z indonézskeho ostrova Bali zomrela na vtáčiu chrípku

Vtáčia chrípka si v Indonézii vyžiadala ďalšiu ľudskú obeť. Ochoreniu podľahla 29-ročná žena z ostrova Bali, obľúbeného letoviska zahraničných turistov, kde ide o prvú potvrdenú nákazu človeka vírusom H5N1. Oznámilo to dnes ministerstvo zdravotníctva.

Žena z dediny v okrese Jembrana na západe Bali zomrela v nedeľu, keď jej zlyhalo viacero orgánov. Nákazu vtáčou chrípkou potvrdili dnes výsledky druhého testu. Nedávno umrela aj jej päťročná dcéra po tom, ako sa hrala so sliepkami. Nie je však jasné, či bola nakazená vtáčou chrípkou, keďže úrady nezískali vzorky. Predstaviteľ ministerstva predtým uviedol, že pri dome obete objavili infikované sliepky, mnohé z nich v uplynulých týždňoch náhle zahynuli. Dedinčania ich nespálili, ale zakopali alebo nimi nakŕmili ošípané.

Počet potvrdených ľudských obetí vtáčej chrípky v Indonézii sa po najnovšom úmrtí zvýšil na 82, čo je najviac na svete. Celkovo si ochorenie podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vyžiadalo 192 úmrtí ľudí medzi 319 potvrdenými prípadmi nákazy.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: