USA: Štúdia potvrdila šírenie vtáčej chrípky z človeka na človeka

Matematická analýza potvrdila, že smrtiaci vírus vtáčej chrípky H5N1 sa v Indonézii v apríli prenášal z človeka na človeka. Oznámili to v utorok americkí vedci.

Informovali, že vyvinuli nástroj, ktorý umožní rýchlo otestovať prepuknutie ochorení, aby sa zistilo či nehrozí nebezpečná epidémia alebo pandémia.

Zdravotníci na celom svete sa zhodujú, že pandémiu chrípky očakávajú už dlhšie a vyjadrili obavy z rozširovania smrtiaceho vírusu vtáčej chrípky prostredníctvom vtáčích kŕdlov z Ázie do Afriky.

Vtáčia chrípka iba zriedkavo prejde na človeka, od roku 2003 však nakazila 322 ľudí a 195 z nich zabila. Väčšinu z nich nakazili priamo vtáci. V niektorých prípadoch však vznikli obavy, že vírus získal schopnosť prenášať sa priamo z človeka na človeka, čo by mohlo vyvolať pandémiu.

Ira Longini s kolegami z Výskumného centra Freda Hutchinsona pre rakovinu v Seattli sledovali dve skupiny - v prvej zomrelo na Sumatre v roku 2006 osem rodinných príslušníkov a v druhej sa v Turecku nakazilo osem ľudí, aj keď zomreli len štyria.

"Našli sme štatistickú evidenciu prenosu z človeka na človeka na Sumatre, avšak nie v Turecku," napísali v správe, o ktorej informuje odborný časopis Emerging Infectious Diseases.

V Indonézii podľa všetkého 37-ročná žena nakazilo svojho 10-ročného synovca a ten zasa svojho otca. Testy DNA potvrdili, že otec zomrel na druh vírusu veľmi podobný vírusu nájdenému v chlapcovom tele. "Zachytilo to dve generácie a potom sa to jednoducho zastavilo, ale mohlo sa to dostať aj mimo kontrolu," varoval Longini. "Na budúce nemusíme mať také šťastie," dodal.

Vedci vyvinuli softvér s názvom TranStat a povedali, že ho poskytnú bezplatne na webovej strán MIDAS (Modely infekčných ochorení Národných inštitútov zdravia).

"Vieme, že pre zabránie pandémií je kľúčová včasná identifikácia, kontrola a obmedzenie protivírusovou liečbou a tento nástroj umožní ľuďom na čelných frontoch, napríklad lekárom, epidemiológom a ďalším predstaviteľom verejného zdravotníctva robiť to efektívne," vysvetlila Elizabeht Halloranová, ktorá na štúdii pracovala.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: