Strach z tehotenstva môže viesť k predčasnému pôrodu

Medzi ženami, ktoré majú mimoriadne veľký strach zo svojho tehotenstva, môže existovať väčšia pravdepodobnosť predčasného pôrodu, konštatuje to nová štúdia.

Americkí vedci na základe výskumu medzi 1820 ženami zistili, že ženy s najväčšími obavami z tehotenstva s trojnásobne väčšou pravdepodobnosťou porodili predčasne v porovnaní so ženami s najmenšími obavami. Zistenia zverejnili v magazíne Psychosomatic Medicine. Niektoré štúdie, nie však všetky, spájajú stres počas tehotenstva s vyšším rizikom komplikácií. Žiadna zo štúdií, ktoré toto prepojenie identifikovali, však nenavrhla jednoduché riešenia problému.

V najnovšom výskume sa vedci zamerali konkrétne na obavy žien, ktoré súvisia s ich tehotenstvom - vrátane strachu z pôrodných bolestí a pôrodu, ako aj obáv z problémov v prvých etapách tehotenstva, napríklad krvácania a nevoľnosti. Cieľom výskumu bolo zistiť, či na riziko predčasného pôrodu vplývajú druhy strachu, ktoré môžu pôrodníci celkom jednoducho riešiť.

Napríklad strach žien z pôrodu môže zmierniť dôkladný rozhovor s lekárom, uviedli autori štúdie vedení Suzanne T. Orrovou v East Carolina University v Greenville, Severnej Karolíne. Výskumníci dali ženám počas prvej návštevy u odborného lekára vyplniť dotazník, v ktorom sa ich pýtali, či majú strach z pôrodu, o zdravie dieťaťa, z nevoľnosti, bolesti alebo krvácania v ranom tehotenstve. Strachu žien následne pridelili hodnoty na stupnici od nuly po šesť.

Orrovej tím zistil, že ženy so skóre 5-6 sú viac ohrozené predčasným pôrodom ako ženy s nižším skóre. To sa potvrdilo po tom, čo vedci zhodnotili faktory, ktoré môžu strach podporovať a zvýšiť riziko predčasného pôrodu - napríklad problémy počas predchádzajúcich tehotenstiev, alebo zdravotné problémy počas prebiehajúceho tehotenstva. Zistenia naznačujú, že príliš veľký strach sám o sebe môže u niektorých žien prispieť k predčasnému pôrodu, uviedla Orrová.

"Ak dodatočný výskum naše zistenia potvrdí, môže to viesť k zásahom, ktoré obmedzia spontánne predčasné pôrody. Strach sa dá liečiť," uviedli vedci s tým, že obavy súvisiace s tehotenstvom sa dajú veľmi dobre odstraňovať osvetou.

"Tehotné ženy by mohli od svojich poskytovateľov zdravotníckej starostlivosti dostávať informácie o prejavoch a symptómoch normálneho tehotenstva a o procese pôrodu, aby sa znížili ich obavy a strach z tehotenstva a tým aj riziko spontánneho predčasného pôrodu," dodali výskumníci.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: