ÚVZ upozorňuje na nebezpečné kozmetické výrobky

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Českej republike. Ide o dva laky na nechty, šampón, kozmetickú súpravu a tetovaciu farbu.

Nebezpečným výrobkom je podľa riaditeľa ÚVZ Ivana Rovného napríklad nemecký lak na nechty G04 s vitamínom E, odtieň 28 od BK Cosmetic GmmH, takisto lak na nechty Delia Coral z Poľska od Delia Cosmetics SP. Obidva výrobky obsahujú dibutylftalát, čo je látka, ktorá môže poškodiť ešte nenarodené dieťa a má negatívny vplyv na rozvoj mužských a ženských reprodukčných orgánov.

Ďalším nebezpečným výrobkom je Sport line - šampón proti lupinám s balzamom od talianskej spoločnosti Fila sport Melzo. Obsahuje karcinogénny N-nitrózodietanolamín - látku, ktorá nesmie byť zložkou kozmetických výrobkov.  

Zelený očný tieň z čínskej kozmetickej súpravy pre dievčatá od výrobcov Chengday City Yawel Commodity Chemical Factory zas obsahuje nepovolené olovo a chróm.

V tetovacej farbe Euro Sumi Outlining ink od britskej spoločnosti Manufactured for GTS by A.C. Manufactoring CoV sa zistila prítomnosť patogénneho mikroorganizmu Pseudomonas aeruginosa, ktorý môže spôsobiť zápal kože, slizníc a ucha.

"Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj na trhu Slovenskej republiky, preto spotrebiteľom odporúčame, aby ich nekupovali, a v prípade, že tak urobili, aby ich ďalej nepoužívali," uviedol pre TASR riaditeľ ÚVZ Ivan Rovný.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: