Japonsko: Žena potratila, pretože ju odmietlo prijať desať nemocníc

Japonská 38-ročná rodička potratila po tom, čo ju odmietlo prijať desať nemocničných zariadení a jej sanitka sa zrazila s iným vozidlom. Prípadom, ktorý sa odohral minulý mesiac, sa zaoberali dnešné japonské médiá a rozvírili sa diskusie o nedostatočnej zdravotníckej starostlivosti poskytovanej budúcim matkám. 

Zároveň pripomenul ďalší zahanbujúci incident japonského zdravotníckeho systému, keď vlani v auguste odmietlo päť nemocníc prijať cudzinku po domácom pôrode chlapčeka, pretože nevedela po japonsky. Ako ďalší dôvod neprijatia čerstvej mamičky uviedli nemocnice, že nedisponujú potrebným vybavením na popôrodnú starostlivosť. 

Ženu po takmer dvojhodinovom úsilí personálu sanitného vozidla konečne prijali do pôrodnice v Cu, približne 320 kilometrov juhozápadne od Tokia, kde majú k dispozícii jednotku intenzívnej starostlivosti pre novorodencov. Jej prípad však zďaleka nebol jediný. V západnom Japonsku vlani zomrela tehotná žena, ktorú odmietlo prijať 20 nemocníc s odôvodnením, že sú plne obsadené.

 V priebehu 2004 až 2006 tam zaznamenali 172 gravidných žien, ktoré viac ako päťkrát odmietli prijať do pôrodníc, uviedla tlačová agentúra Kjódo. Vláda nariadila podrobné vyšetrenie udalostí. Problémy s pôrodným systémom sa však netýkajú iba krajiny vychádzajúceho slnka. Rozhorčenie austrálskej verejnosti vyvolali nedávne potraty dvoch rodičiek v Sydney. Nádejné mamičky potratili na toaletách, pretože nevydržali dlhé čakanie v prijímacej miestnosti nemocnice.

Ženy prijaté do nemocnice Royal North Shore označili poskytnutú opateru za "starostlivosť na úrovni krajín tretieho sveta" a kritizovali nevšímavosť nemocničného personálu. Incidenty donútili vládny kabinet, len pár týždňov pred novými voľbami, aby nariadil vyšetrenie obidvoch prípadov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: