Akné - príčiny vzniku a možnosti liečby

Ako vzniká akné?

 1. Hormóny  v puberte  sa začínajú v tele produkovať  hormóny, ktoré spôsobujú zväčšenie mazových žliaz. Je  to normálna  súčasť vývoja tela v puberte. U ľudí  postihnutých  s akné  sú  však mazové žľazy stimulované  týmito hormónmi k nadmernej produkcii kožného mazu.
 2. Nadbytok  kožného mazu
 3. Baktérie vyvolávajúce akné ( odborne Propionibacterium acne) sú bežne prítomné u každého človeka. U ľudí postihnutých s akné sa však rozmnožujú nadmerne.
 4. Upchatie kožného póru-  nadbytok baktériami zmeneného kožného mazu nachádzajúceho sa  pri  vyústení kožného póru vedie ku postupnému hrubnutiu pokožky v tomto mieste. Nakoniec sa tu vytvorí kožná zátka a pór sa upchá. Táto zátka sa  nazýva komedo alebo uhor. Toto štádium akné nazývame nezápalové. Poznáme tzv. biele komedo(uhor), kedy je zátka umiestnená pod povrchom pokožky alebo zátka v póre umiestnená na povrchu- ide o čierne komedo alebo čierny uhor. Tieto nezápalové prejavy akné sa môžu sami  vyhojiť, pretrvávať rôzne dlho , no môžu prejsť do zápalového štádia a vznikajú červené alebo červené nahnisané vyrážky (odborne papuly a pustuly).
 5. Zápal. V priestore pod upchatým kožným pórom sa baktérie nadmerne množia, upchatie póru môže sťažovať odtok mazu, ktorý sa tvorí v nadmernom množstve, stúpa tlak v mazovej žľaze a jej vývodoch a oslabujú sa steny týchto štruktúr až v konečnom dôsledku dôjde ku ich prasknutiu  a uvoľneniu množstva baktérií do okolitej kože, ktorá sa zapáli.Výsledkom po zápalových prejavoch akné sú jazvy. Po akné vznikajú najčastejšie jazvy v dôsledku straty tkaniva( de facto vstrebania zápalom postihnutej časti kože). Prejavujú sa  najprv ako červené  niekoľko mesiacov pretrvávajúce plôšky. V závislosti od veľkosti straty tkaniva  sa v konečnom dôsledku môžu  vyhojiť  takmer bez stopy až po rôzne veľké ,,jamky‘ na koži. S postupným blednutím začervenania môžu jazvy postupne získať v dočasne tmavší farebný odtieň  ako okolitá koža, môžu ostať trvale bledšie, prípadne majú farbu okolitej kože.

Liečba akné

Akné je ochorenie, ktoré sa dá liečiť, ale nie je  vyliečiteľné. To znamená, že  u chorých sa nesmie prestať s liečbou, ale  neustále treba používať tzv. udržiavaciu terapiu.
Ak sa udržiavacia terapia vysadí v priebehu pár mesiacov sa akné vracia.
Cieľom liečby je podstatné zlepšenie vzhľadu postihnutých oblastí:

 • Liečba má zabrániť resp. obmedziť  vznik nezápalových prejavov- uhrov(komedónov, upchávaniu pórov)
 • Redukcia počtu  nezápalových prejavov vedie k redukcii zápalových prejavov
 • Ak nie sú zápalové prejavy, nevznikajú ani jazvy

Liečba by mala postihovať čo najviac vyvolávajúcich príčin akné:

 • Hormonálne sa dá akné ovplyvniť u dievčat a žien nasadením vhodnej antikoncepcie
 • Produkcia mazu sa dá lokálnymi prípravkami ovplyvniť minimálne.
 • Počet baktérii sa dá významne znížiť lokálnymi prípravkami(napr. antibiotikami, benzoylperoxidom), celkovo podávanými antibiotikami alebo prístrojovým ošetrením N-lite laser, intenzívne pulzné svetlo
 • Upchaté póry(uhry, komedá) sú najrýchlejšie odstránené odborným kozmetickým ošetrením-čistením. V prevencii vzniku upchatých pórov sa významne uplatňujú lokálne prípravky napr. s obsahom látok príbuzných vitamínu A (tretinoin, adapalen, isotretinoin), s obsahom ovocných kyselín a prístrojové ošetrenie N lite laser.
 • Zápalovú zložku akné dokážu tlmiť celkovo podávané antibiotiká napr.(doxycyklin) a prístrojové  ošetrenie postihnutých oblastí N-lite laserom, prípadne intenzívnym pulzným svetlom.

U niektorých chorých sú v prevahe zápalové prejavy u niekoho nezápalové. Ďalej prejavy varírujú v intenzite: niekto má dokopy 5-6 nahnisaných vyrážok, niekto ich má niekoľko desiatok iba na čele. Rôzna je i veľkosť zapálených prejavov –od niekoľko milimetrových vyrážok  až po 5-10 cm veľké ložiská.

Tak isto je to i s upchatými pórmi, ich počet môže od izolovaných prejavov dosiahnuť v závažnejších prípadoch až niekoľko stoviek. Každý je schopný tolerovať iné druhy, dávky, koncentrácie a frekvencie používania jednotlivých liečebných postupov. S individuálnym reagovaním na liečbu a meniacim sa charakterom akné treba upravovať i  samotnú liečbu.

Z uvedeného je zrejmé, že liečba akné by mala byť doslova ušitá na mieru každému pacientovi. Pružne prispôsobovaný individuálny liečebný program je schopný zostaviť iba dermatológ s bohatými skúsenosťami s terapiou akné.

Každodenné ošetrovanie akné

Na koži postihnutej s akné vidno často dve zdanlivo protichodné vlastnosti. Na jednej strane je na povrchu mastná a leskne sa vďaka nadbytku kožného mazu na povrchu. Na druhej strane vplyvom  agresívnejšej liečby a  nevhodného ošetrovania je často dehydratovaná, suchá, ošupuje sa. Takéto podráždenie kože môže vyvolať ešte väčšiu tvorbu mazu v mazových žľazách a môže ešte zhoršiť akné. Za nevhodné ošetrovanie v tomto smere treba určite považovať príliš časté umývanie mydlom, čistiacim gélom, nešetrné používanie prípravkov určených na mechanický píling, používanie príliš vysušujúcich pleťových vôd resp. čistiacich toník z vyšším obsahom alkoholu.

Výber doplnkovej starostlivosti o postihnuté miesta( čistiaci gél, tonikum, odličovacia starostlivosť, hydratačný krém atď.) by mal byť s prihliadnutím na typ liečby (niektorá liečba dehydratuje kožu viac iná menej), typ pokožky a napr. aj ročné obdobie( v zime koža potrebuje intenzívnejšiu hydratáciu ako v lete).

Treba sa vyhnúť neodbornému vytláčaniu zapálených vyrážok i nezápalových prejavov akné. Takáto manipulácia vedie často ku zhoršeniu prejavov a veľakrát ostávajú trvalé následky-jazvy.

Niekoľko povier a mýtov o akné

Nevhodná strava môže vyvolať akné
Táto veta je určite povera. Diéta určite nemá miesto v liečbe akné. Samozrejme , že zdravá strava ovplyvňuje zdravie organizmu.  Zloženie stravy sa tak musí nevyhnutne prejaviť na stave najväčšieho orgánu ľudského tela-kože, no vznik akné to neovplyvní. No niektoré zložky stravy prijímané v nadmernom množstve napr. jód( súčasť jodidovanej kuchynskej soli) môže zhoršiť už prebiehajúce akné. Vo všeobecnosti sa iné takéto spúšťače zhoršenia akné nepodarilo identifikovať, no individuálne to nemusí platiť. To čo môže zhoršiť akné u jedného človeka , nezhorší akné u ďalšej desiatky pacientov. Čiže, ak by ste mali vypozorovaný takto spúšťač, je rozumné sa mu v potrave vyhnúť, no iný človek by sa tomuto spúšťaču vyhýbal zbytočne. Čokoláda, hranolky, pizza, hamburgery teda určite nie sú príčinou ,,epidémie" akné.

Make-up vyvoláva akné
Make-up môže byť vyvolávateľom mierneho tzv. kozmetického akné, alebo môže zhoršovať už existujúce akné. No rovnako môžu pôsobiť na kožu akékoľvek kozmetické prípravky - denné, nočné krémy, vyživujúce, hydratačné masky, ochranné krémy pred slnkom atď..  Za tento efekt zodpovedajú  jednotlivé látky z ktorých sa skladá dekoratívna  alebo akákoľvek  iná kozmetika. Niektoré z týchto zložiek môžu upchávať póry( vytvárajú komedá čiže sú komedogénne), prípadne môžu mať priamy zápal podporujúci vplyv na kožný pór. V kozmetikách sa používajú na vylepšenie textúry, roztierateľnosti, vône  atď. Účinok týchto látok je závislý na ich koncentrácii v jednotlivých prípravkoch. V kozmetike deklarovanej ako nekomedogéna (noncomedogenic), neiritujúca resp. kozmetika určená na intolerantnú pokožku sú tieto látky obsiahnuté v nižších, akné  nevyvolávajúcich koncentráciách, resp. je  veľmi málo pravdepodobné , že by vyvolávali akné pri bežnom používaní daného prípravku.

No čím viac prípravkov sa na dané miesto použije napr. denný krém, nočný krém, make-up, odličovacia starostlivosť atď., tým je výsledný efekt pôsobenia takejto zmesi prípravkov rôznych zložení menej predpovedateľný. Navyše negatívny efekt je často umocnený nadmerným používaním kozmetiky- jednak príliš často, alebo natretím príliš hrubej vrstvy.

A nezabúdať na fakt, že každá koža reaguje individuálne. Praktický, z vyššie uvedeného plynúci záver je, že make-up by mohol  troškou prispieť ku zhoršeniu a vzniku akné, no málokedy je v tom osamotene. Niekedy stačí vymeniť  a zredukovať kozmetiku a minimálne akné  zmizne, alebo závažnejšie akné sa zlepší. A ak nie ste spokojný s dosiahnutým stavom make-up netreba prestať používať, ale vyhľadať odborného lekára.

Akné a telesná námaha
Pri fyzickej práci, športovaní sa viacej potíme. Spotenie vyvolá vyššiu hydratáciu pokožky. Viac hydratovaná koža je viacej priepustná pre látky, ktoré sa na nej nachádzajú. Ak je to make-up, ochranný krém pred slnkom, prípadne akýkoľvek iné kozmetikum, ktoré môže obsahovať tzv. komedogénne  alebo dráždivé(iritujúce) látky je vhodné po telesnej námahe okamžite odstrániť tieto látky z kožného povrchu. Platí to i v prípade kozmetiky deklarovanej ako nekomedogénna alebo neiritujúca. Aj nižšie koncentrácie iritujúcich a póry upchávajúcich zložiek takejto kozmetiky môžu byť dostačujúce na vyvolanie akné, najmä ak je spotená  koža pre ne  vo zvýšenej miere priepustná.

Akné a slnko
Zhoršuje účinkom slnečného žiarenia akné alebo sa zlepšuje? Niektorým pacientom s akné sa priebeh tohto ochorenia zlepšuje, niektorým zhoršuje a niektorý ostávajú bez zmeny.

Je to vďaka tomu, že príčin vzniku akné je viacero. Slnečné žiarenie obsahuje celé spektrum vlnových dĺžok,  z ktorých každá môže mať iný vplyv na kožu a tým pádom i rozličným spôsobom ovplyvniť akné. Ultrafialové žiarenie vplýva na akné svojím protizápalovým účinkom a akné sa tak v krátkodobom horizonte môže zlepšiť.

Z dlhodobého hľadiska však toto žiarenie vedie ku zhrubnutiu povrchovej vrstvy pokožky pri vyústení mazových žliaz -póroch. Prispieva tak ku upchávaniu pórov(tvoria sa uhry, komedá). Tento efekt je markantný u pacientov, ktorý prestali chodiť na slnko napríklad školáci  po prázdninách, a často sa u nich akné v priebehu niekoľkých týždňov zhorší.

Akné je spôsobené nedostatočnou hygienou
K tomuto konštatovaniu  zvádza často lesknúci sa povrch kože pacientov  s  akné a najmä prítomnosť čiernych upchatých pórov( otvorených uhrov, otvorených komedónov)  Ich  čierna farba nie je výsledkom nedostatočného umývania, ale je dôsledkom prítomnosti  kožného farbiva – melanínu. Toto isté farbivo je zodpovedné  i  za zhnednutie kože po pobyte na slnku. No v prípade čierneho upchatého kožného póru  je ho tam výraznejšie množstvo  a tak tu koža nadobúda až čierny farebný odtieň.

Akné je iba kozmetickým problémom
Akné môže výrazným spôsobom ovplyvniť vzhľad človeka. Ovplyvňuje tak aj jeho sebavedomie, spôsob akým s pacient vníma a hodnotí. Ak sa akné nelieči môže takýto stav vyústiť do psychických problémov.

Autor článku: MUDr. Rastislav Vrabec

Dátum zverejnenia: