Čína odmietla prevziať náklad mrazených sardiniek z USA, nakazených baktériou

Čína našla jedovaté baktérie v náklade mrazených sardiniek produkovaných v USA, ktoré loďami dopravila japonská obchodná spoločnosť. Informovala o tom dnes čínska štátna tlačová agentúra Sinchua.

Ryby v hodnote približne 40.000 dolárov (957.000 Sk) Čína odmietla prijať v sobotu, keď kontrola ukázala, že boli nakazené baktériou Listeria monocytogens. Agentúra citovala Výbor pre inšpekciu a karanténu vo východnej provincii Šan-tung. Baktérie môžu spôsobiť dýchacie problémy, zvracanie, horúčky, vyrážky a ich účinok vyúsťuje až do zápalu mozgových blán. 

Čína v posledných mesiacoch viackrát vyjadrila obavy nad kvalitou amerických výrobkov, čo je jednoznačná reakcia na sťažnosti Washingtonu na bezpečnosť čínskeho vývozného tovaru, od hračiek až po zubné pasty. Predchádzajúce kontroly čínskych úradov objavili červy v drevených obaloch tovaru, obsah zakázaného rastového hormónu v bravčovine, mrazené balenia nekvalitných krájaných zemiakov a znečistené sójové bôby.

Peking takisto podniká kroky na ozdravenie vlastného výrobného sektoru, ktorého povesť nedávno poškvrnila séria sťahovania čínskych výrobkov z trhu vrátane hračiek s obsahom nebezpečného olova.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: