V Bratislave za deväť rokov vyzbierali milión striekačiek

Občianske združenie Odyseus za deväť rokov vyzbieralo milión použitých injekčných striekačiek. Použité striekačky k terénnym sociálnym pracovníkom prinášajú užívatelia drog, ktorí vedia, že za ne môžu dostať nové, sterilné striekačky, aby sa nešírili ochorenia ako HIV a hepatitídy.  

Združenie realizuje projekt Chráň sa sám, ktorým chce pomáhať užívateľom drog a ľuďom ponúkajúcim sexuálne služby. "Zber striekačiek je pre nás veľkou prioritou. Použité striekačky, ktoré sú voľne pohodené na prístupných miestach, predstavujú veľké nebezpečenstvo pre deti alebo ľudí, ktorí nevedia, ako ich bezpečne zlikvidovať," tvrdí koordinátor projektu Peter Lazový.

Liečba len jedného človeka s rozvinutým ochorením AIDS stojí ročne cca 2 až 3 milióny. Čistá, sterilná striekačka stojí cca 4 koruny, môže však zachrániť život. "Výmena striekačiek je jeden z najefektívnejších spôsobov prevencie šírenia HIV a je nevyhnutná pre ochranu zdravia verejnosti. Z dlhodobého hľadiska ušetrí veľké výdavky spoločnosti, a tým aj každého z nás," uviedol Lazový. Za veľký úspech organizátori považujú, že terénnym pracovníkom sa za 9 rokov podarilo naučiť veľkú časť užívateľov drog neodhadzovať striekačky, ale zbierať ich a odovzdať. Za minulý rok vyzbierali neuveriteľných 143 573 kusov, čo je o 1100 viac, ako vydali sterilných.  

"Dôležité tiež je, že výmena striekačiek funguje ako motivačný prvok, ak chceme v teréne hovoriť s užívateľmi drog. Ak prejavia záujem o liečbu závislosti, môžeme im pomôcť vybrať vhodné zariadenie, pomôcť pri sprostredkovaní alebo pri vybavení potrebných dokladov," dodáva Lazový.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: