Približne 100 000 pacientov diabetu v SR nie je diagnostikovaných

Slovenská diabetologická spoločnosť (SDS) uskutočnila pilotný skríningový program, ktorého cieľom bolo zistiť reálny počet diabetikov v dospelom veku na Slovensku. Výsledky ukázali, že 5,3 percenta diabetikov je známych, no pomerne vysoké číslo - až 1,7 percenta pacientov nie je diagnostikovaných. "Znamená to, že okolo 100 000 pacientov o svojej chorobe vôbec nevie," uviedla na dnešnej tlačovej konferencii Zuzana Némethyová z SDS. 

Projekt bol realizovaný v rokoch 2003 až 2005 na vzorke 1625 respondentov. Realizácia projektu spočívala vo vyplňovaní dotazníkov, sledovaní rizikových faktorov ako ischemickej choroby srdca, hypertenzie, fajčenia či konzumácie alkoholu. Súčasťou projektu boli aj diabetologické a laboratórne vyšetrenia. Výsledky taktiež ukázali, že nastal mierny nárast ochorenia u žien a významný nárast výskytu diabetu súvisí aj s pribúdajúcim vekom. Až 12,5 percenta respondentov malo nalačno hraničnú glykémiu. Znamená to, že majú určitú poruchu na úrovni metabolizmu glukózy, ktorá môže neskôr vyústiť do ochorenia, vysvetlila Némethyová. 

Diabetes je porucha metabolizmu sacharidov, ktorá je spôsobená nedostatočnou tvorbou inzulínu alebo zníženou vnímavosťou na inzulín. "Inzulín riadi hospodárenie s glukózou a v prípade porúch jeho sekrécie alebo účinkov vzniká hyperglykémia," vysvetlil diabetológ Jaroslav Fábry. Rozlišujú sa dve hlavné skupiny cukrovky a to Diabetes melitus 1. typu, ktorý sa vyskytuje najmä u detí a mladistvých, no výnimkou nie je ani výskyt v dospelom veku a diabetes 2. typu. Cukrovka má na Slovensku stúpajúci charakter. Za posledných 20 rokov, od roku 1980, stúpol počet diabetikov takmer trojnásobne. Začína sa hovoriť, že naberá pandemický charakter.  

Liečba diabetu spočíva v podávaní antidiabetík. Novinkou sú lieky s účinnou látkou sitagliptín, ktorý stimuluje vlastnú schopnosť organizmu udržiavať hladinu glukózy v norme. V prípade, že perorálna liečba nepostačuje, pacient je nastavený na užívanie inzulínu. Práve pichanie inzulínu prostredníctvom klasických injekčných striekačiek vyvoláva strach z pichania inzulínu. V súčasnosti má už mnoho pacientov moderné inzulínové perá, ktoré znamenajú bezpečnejšiu a jednoduchšiu aplikáciu inzulínu. 

Ivan Tkáč z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach pre TASR uviedol, že nárok na inzulínové perá majú pacienti, ktorí si pichajú inzulín minimálne 3-krát denne. SDS však rozbieha program, ktorý ma zabezpečiť, aby na inzulínové perá prešli všetci pacienti. Nebezpečný je pre pacientov aj pokles glukózy v krvi. U pacienta vzniká stav tzv. hypoglykémie, ktorá sa prejavuje zvýšením potením, pocitmi chvenia, tepla, búšením srdca a rozmazaním videním. Preto by si pacienti mali merať hladinu cukru glukomermi. "Ak má pacient zníženú hladinu cukru v krvi a je pri vedomí, stačí ak sa napije sladkého nápoja alebo zje niečo sladké, v prípade, že je pacient v bezvedomí, potrebuje zásah odborníkov," povedal Tkáč.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: