• Domov
  • Zoznam
  • Ordinácie
    • Zameranie:

    • Zubné ambulancie - stomatologické (2062)
    • Všeobecný lekár - dospelí (1826)
    • Všeobecný lekár - deti a dorast (973)
    • Gynekologické ambulancie (713)
    • Interné ambulancie (418)
    • Neurologické ambulancie (385)
    • Chirurgické ambulancie (372)
    • Očné ambulancie (344)
    • Fyziatria, balneológia a liečebná rehabilitácia (351)
    • Psychologické ambulancie (329)
    • Ostatné (5000+)
  • Mapa
  • Články
  • Poradňa
  • Diskusie
  • Prihlásenie
Filter
Zobraziť výsledky () >
  • Domov
  • Články
  • Ostatné
  • V dlhu zdravotníckych zariadení nie sú penále SP, lebo sú nevyrubené

V dlhu zdravotníckych zariadení nie sú penále SP, lebo sú nevyrubené

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) nezahrnulo do dlhu zdravotníckych zariadení penále voči Sociálnej poisťovni (SP), keďže neboli reálne vyrubené. 

Ako pre TASR uviedla hovorkyňa rezortu Silvia Balázsiková, dlh voči Sociálnej poisťovni sa v materiáli, o ktorom bude v stredu 17. októbra rokovať vláda, nachádza. "Nemáme žiadne oficiálne rozhodnutie, že boli penále vyrubené, takže ich nemáme na základe čoho evidovať v pohľadávkach zdravotníckych zariadení," vysvetlila Balázsiková.

Na fakt, že SP nepredpisuje voči nemocniciam penále v plnej výške, čo celkovo predstavuje vyše 1,673 miliardy Sk, upozornil pred dvoma týždňami Helath Police Institut. Informatívny materiál o dlhu v rezorte zdravotníctva bol vtedy stiahnutý z rokovania vlády s tým, že ide o závažný dokument, ktorý je nutné predložiť ako riadny bod zasadnutia kabinetu. Výhrady k jeho obsahu ale neodzneli. Za prvých šesť mesiacov tohto roku narástol dlh v rezorte zdravotníctva o viac ako pol miliardy korún a vyšplhal sa na 7,367 miliardy korún.

Najvyšší záväzok - 5,230 miliardy Sk - tvoria zdravotnícke zariadenia v pôsobnosti MZ, ďalej bývalé nemocnice a polikliniky delimitované pod vyššie územné celky, ktoré sa transformovali na neziskové organizácie. Pri nich dlžná suma predstavuje 2,094 miliardy korún, 21 miliónov Sk tvorí dlh zariadení transformovaných na akciové spoločnosti a 22 miliónov Sk dlh zdravotných poisťovní.

Zariadenia v pôsobnosti ministerstva majú najvyšší dlh voči súkromnému sektoru, konkrétne voči dodávateľom liekom. Ako uvádza MZ SR, k spomaleniu medzimesačného nárastu ich zadlženosti napomohli aj niektoré prijaté opatrenia. Išlo napríklad o príkaz na prehodnotenie všetkých zmlúv a prípadné uzatvorenie dodatkov k nevýhodným dohodám. Ďalej sa to týkalo zrušenej regulácie cien na prenájom priestorov, ako aj pozastavenia všetkých investičných akcií v prípade, že dané zariadenie vykazovalo dlh.

K najviac zadlženým patria Fakultná nemocnica s poliklinikou v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Prešove a Fakultná nemocnica v Trnave, k najlepšie hospodáriacim sa zaraďuje Fakultná nemocnica s poliklinikou v Nových Zámkoch, Národný onkologický ústav Bratislava a Národné rehabilitačné centrum Kováčová.

Autor článku: TASR


Dátum zverejnenia: 16.10.2007

Kategórie

  • Liečba ochorení
  • Zdravie a krása
  • Chudnutie a Pohyb
  • Životný štýl
  • Ostatné
  • Zvieratá
  • Relax

Recepty

  • Vegetariánske
  • Bezlepkové
  • Sladké
  • Zdravá desiata
  • Raw food
  • Ryby
  • Exotické
  • Mäsité
  • Bezlaktózové
  • Ostatné

Máme pre Vás informácie o viac ako 15.000 zdravotníckych zariadeniach.
Vyhľadajte si ordinačné hodiny ambulancií, otváracie hodiny lekární, pohotovosti, články a ďalšie dôležité informácie pre pacientov na najnavštevovanejšom zdravotníckom portáli na Slovensku (1.000.000 návštev mesačne.)

Ostatné

  • O nás
  • Reklama na zzz.sk
  • Mapa zariadení
  • Podmienky používania
  • Kontakt
  • Ochrana osobných údajov
  • + Pridať zariadenie
  • Prihlásenie

Prevádzkovateľ portálu

  • Amazing Deals, s. r. o.
  • IČO: 53817613,
    DIČ: 2121527100
  • info@zzz.sk

Amazing Deals, s. r. o. © 2005 - 2025 Všetky práva vyhradené.

  • Podmienky používania