Experti EÚ potvrdili, že ftaláty v zdravotníckych pomôckach sú škodlivé

Vedecký výbor Európskej únie pre vznikajúce a novo zistené zdravotné riziká potvrdil, že zdravotnícke pomôcky z PVC sú nebezpečné. Obsahujú totiž ftalát DEHP, ktorý je toxický a spôsobuje zdravotné problémy. TASR o tom dnes informoval Milan Šebo z organizácie Priatelia Zeme - SPZ.

"Ešte v roku 2002 výbor tvrdil, že obsah ftalátov DEHP nie je nutné v zdravotníckych pomôckach obmedzovať, pretože neexistuje dostatok dôkazov o jeho negatívnom pôsobení. V poslednej správe však experti názor zmenili a prvýkrát v histórii je tak možné otvoriť serióznu diskusiu o zmene zákonov a následnej eliminácii škodlivých látok zo zdravotníctva," povedal Šebo.

Najzraniteľnejší sú podľa výboru malí chlapci. Ftalát DEHP totiž okrem pečene a obličiek pôsobí negatívne aj na testikulárne bunky, ktoré ovplyvňujú produkciu spermií. Zvýšené vystavenie ftalátom DEHP tak môže chlapcom v neskoršom veku spôsobiť vážne problémy s plodnosťou. 

Medzi ďalšie rizikové skupiny výbor zaradil aj pomôckami liečené tehotné ženy a kojace matky, pretože sú DEHP vystavené počas tehotenstva a kojenia. Správa komisie priznáva, že najmä nedonosené deti dostávajú do tela vysoké dávky DEHP.

Mnohé lekárske a ekologické združenia správe vyčítajú, že hodnotí iba chemikálie, ktoré môžu byť použité na zmäkčenie PVC. Nezaoberá sa alternatívnymi druhmi plastov, ktoré by mohli byť používané v medicínskych pomôckach. Podľa vyjadrení Kataríny Vrábľovej z Priateľov Zeme – SPZ zdravotnícke pomôcky vyrobené z prirodzene mäkkých plastických hmôt, ktoré zmäkčovadlá nepotrebujú, do tela pacienta toxické chemikálie neuvoľňujú.

Ftalát DEHP, ktorý je súčasťou zdravotníckych pomôcok z PVC, sa uvoľňuje do roztokov s obsahom tukov ako krv či enterálna výživa a dostáva sa tak priamo do tela pacienta. Početné štúdie na zvieratách dokazujú, že DEHP má závažné škodlivé účinky v dávkach, ktoré boli zistené u novorodencov. Pri rizikových skupinách pacientov, ako sú nedonosené deti už pomôcky z PVC vyradilo veľa európskych nemocníc vrátane niektorých nemocníc na Slovensku.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: