Bezbolestné ošetrenie zubov? Samozrejmosť.

Bezbolestné ošetrenie zubov? Samozrejmosť.
Zdroj: bigstockphoto.com

Bolesť v zubnej ambulancii je oddávna snáď najväčším strašiakom pacientov. U niektorých to dospeje až tak ďaleko, že radšej trpia bolesť zuba a konzumujú kvantá utišujúcich tabliet len aby oddialili tú „hroznú“ návštevu zubného lekára. Pre týchto trpiacich mám jednu dobrú a jednu zlú správu. Zlá je, že tabletky od bolesti zub nevyliečia a časom prestanú zaberať. Tá dobrá je, že v dnešnej dobe je možné urobiť prakticky všetky stomatologické zákroky bezbolestne.

V každej serióznej zubnej ambulancii sa nachádza minimálne klasická injekcia a ampula s anestetikom. Existuje však ďalšia skupina ľudí, ktorí ku strachu zo zubára pridružili aj strach z injekcie. Aj tu je pomoc naporúdzi. V našej praxi sa nám veľmi osvedčila takzvaná periodontálna anestézia. Ide o špeciálny aplikátor používaný výlučne v zubnom lekárstve. Je to špeciálna „pištoľ", do ktorej sa vkladá ampula s anestetikom a pomocou extra tenkej ihly sa anestetikum aplikuje priamo ku krčku zuba, ktorý chceme znecitlivieť.

Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že tento spôsob aplikácie je mimoriadne bezbolestný. Takto podaná anestézia trvá asi dve hodiny, čo poskytuje dostatok času aj na náročnejšie ošetrenie. U extra bojazlivých sa dá umŕtviť aj miesto vpichu gélom alebo sprejom. Anestéziu možno aplikovať takmer u každého. Skôr sú výnimkou pacienti, u ktorých sa anestézia aplikovať nedá. Nakoľko je k dispozícií široké spektrum anestetických roztokov, môžeme anestéziu podať tehotnej žene, dieťaťu aj kardiakovi či diabetikovi.

Dôležitá je len správna voľba anestetika a samozrejme informovanosť lekára o pacientovom zdravotnom stave. Vedľajšie účinky správne podanej anestézy sú vzhľadom na jej prínos zanedbateľné. Najzjavnejším vedľajším efektom anestézy je stŕpnutie širšieho okolia ošetrovanej oblasti, ktoré odznieva niekoľko hodín, alebo občasná bolestivosť v mieste vpichu.

Komplikáciu pri podaní anestézy môže spôsobiť pacient, ktorý otáľal až dovtedy, kým neopuchol, prípadne sa mu nevytvoril výrazný hnisavý absces. Tu treba voliť komplikovanejšie spôsoby podania anestézy a tým sa celé ošetrenie stáva pre pacienta nepríjemnejším.

Týmto článkom som chcel povzbudiť bojazlivých pacientov ku návšteve zubného lekára a samozrejme, aby to urobili včas, skôr ako si svojím strachom poškodia vlastné zdravie.

Autor článku: MUDr. Ján Dobeš

Dátum zverejnenia: