Laserová epilácia - čo o nej chcete vedieť ...

Čo to je laserová epilácia?
Laserová epilácia je permanentná forma redukcie nadmerného či nežiaduceho ochlpenia.

Na akom princípe je založená?
Laserová epilácia pracuje na princípe selektívnej fototermolýzy. Ožiarením vlasovej cibuľky, ktorá obsahuje kožné farbivo melanín, dôjde k jej zániku a neschopnosti regenerácie. Neudeje sa tak s každým chĺpkom, iba s tými, ktoré sú v aktívnej fáze rastu, čiže obsahujú dostatočné množstvo melanínu. Práve preto je potrebné zákrok opakovať.

Pre koho je vhodná?
Je vhodná pre ošetrenie žien ako aj mužov vo všetkých lokalitách nášho tela s vyňatím očných rias.

Od akého veku?
Laserová epilácia sa vykonáva štandardne vo veku od 18 rokov. Dospelá osoba musí podpísať informovaný súhlas so zákrokom a pravdivo informovať lekára o svojom zdravotnom stave. V určitých prípadoch je možné zákrok vykonať aj skôr, avšak iba so súhlasom rodiča či právneho zástupcu.

Pre koho je nevhodná?
Ošetrenie má neurčitú prognózu pri ošetrení blond chlpov, a je bez efektu pri liečbe šedivého vlasu. Nevhodné na ošetrenie sú osoby liečené pre epilepsiu. Zákrok sa nevykonáva v tehotenstve, v lokalite s aktívnym herpesom, či iným kožným infektom.

Koľko ošetrení je potrebných?
Najefektívnejšie stroje dosahujú výraznú redukciu ochlpenia zvyčajne po 4 ošetreniach. K dosiahnutiu cca 90% ochlpenia je zvyčajne potrebných 5 - 6 ošetrení.

Ako často za sebou ošetrenia nasledujú?
Ošetrenia sa vykonávajú v pravidelne sa opakujúcich intervaloch závislých od miesta ošetrenia a skúseností pracoviska. Celosvetovo najpožívanejšie pravidlo je cca každých 4 - 6 týždňov v oblasti tváre, 6 - 8 týždňov v oblasti podpazušia, bikín, či predlaktí a 8 -12 týždňov na oblasť dolných končatín.

Je ošetrenie bolestivé?
Moderné prístroje sú vybavené chladiacim systémom, ktorý jednak znižuje bolestivosť zákroku a zároveň chráni našu pokožku. I napriek tomu nemožno povedať, že ošetrenie necítite. Bolestivosť závisí aj od miesta ošetrenia a od individuálnej vnímavosti. Niektoré pracoviská poskytujú ako nadštandardnú službu aplikáciu krému na znecitlivenie na ošetrovanú plochu.

Vyrieši laserová epilácia problém zarastajúcich chĺpkov, či zápalu vlasového vačku?
Hoci želanú redukciu ochlpenia dosahujeme po 5 - 6 ošetreniach, folikulitídy a vrastania chĺpkov sa zvyčajne zbavíte v priebehu  dvoch a maximálne 3 ošetrení. Vaše chlpy síce ešte nie sú celkom zredukované, ale sú podstatne menej agresívne, menej početné a jemnejšie a daný problém už “nevládzu“ vytvoriť.

Ako dlho trvá ošetrenie?
Dĺžka ošetrenia závisí od požadovaného miesta výkonu. Ošetrenie hornej pery, brady či podpazušia trvá niekoľko málo minút, oblasť predkolenia cca 20 minút pri terapii výkonnými prístrojmi.

Možno sa opaľovať počas liečby?
Moderné prístroje dokážu Vašu pokožku ochrániť aj v prípade vyššieho fototypu kože – teda snedej pokožky a teda zároveň aj v prípade opálenia. I napriek tomu svojim klientom neodporúčam, ak to nie je nevyhnutné, bezprostredne po opaľovaní /cca 2 - 3týždne/ zákrok.

Možno používať samoopaľovací krém?
Tak ako je možné laserovať opálenú pokožku, je možné ošetriť aj umelo sfarbenú pokožku. Pokiaľ to však nie je nevyhnutné, svojim klientom to neodporúčam.

Je laserová epilácia trvalá?
Na tele hovoríme jednoznačne o permanentnej redukcii ochlpenia. Vždy však musíme mať na zreteli možné hormonálne zmeny, ktoré v organizme vznikajú jednak prirodzene, jednak patológiou. Počas dlhodobého výkonu mojej praxe som sa iba ojedinele stretla s problémom regenerácie chlpu na tele. Naozaj aj tu platí staré a osvedčené „Výnimka potvrdzuje pravidlo“.

Pre aký stroj sa treba rozhodnúť?
V súčasnosti sa za zlatý štandard považuje redukcia ochlpenia diódovým laserom.

Ako musím byť na zákrok pripravená?
Ak sa rozhodnete zákrok podstúpiť, je potrebné chĺpky netrhať posledných 4 – 6 týždňov pred zákrokom.

Možno medzi ošetreniami chĺpky odstraňovať?
Holenie zostáva v priebehu celej kúry povolené. V tomto období iba nesmiete využívať metódy, ktoré odstraňujú vlasovú cibuľku, pretože práve tá je terčom laserového žiarenia. Pred zákrokom je potrebné chlpy oholiť. Možno tak vykonať v ambulancii pred zákrokom, ale vhodné je aj holenie doma 1 – 2 dni pred zákrokom, v závislosti od rýchlosti rastu, či od miesta ošetrenia. O uprednostnení toho či onoho spôsobu Vás informuje ošetrujúci lekár.

Autor článku: MUDr. Iveta Hasová

Dátum zverejnenia: