O preventívne prehliadky u zubára je záujem najmä koncom roka

Najväčší záujem o povinné preventívne prehliadky u stomatológa je koncom roka, teda v jesenných a zimných mesiacoch. "Najhoršia situácia je v decembri, no napriek tomu, že do konca roka zostávajú už iba dva mesiace, mnoho ľudí ešte nie je na preventívnu prehliadku ani objednaných," konštatovala pre TASR zubná lekárka Gabriela Jurkovičová. 

Preventívna prehliadka u stomatológa pozostáva nielen z kontroly zubov, ale aj ústnej dutiny, sliznice a jazyka. "Práve preto by prehliadky nemali zanedbávať ani ľudia bez zubov," vysvetlila Jurkovičová. Dodala, že vo svojej praxi sa stretla aj s pacientmi, ktorí žiadajú iba o potvrdenie o vykonaní preventívnej prehliadky bez jej vykonania, čo však nie je prípustné. 

O absolvovaní preventívnej prehliadky by mal každý lekár dať pacientovi potvrdenie. Hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Balážová pre TASR potvrdila, že ak si poistenec nesplní povinnosť a preventívnu prehliadku u stomatológa neabsolvuje, zdravotná poisťovňa mu nasledujúci rok poskytnuté výkony, súvisiace s ošetrením zubného kazu, nepreplatí. 

Podobná situácia je aj v prípade povinných preventívnych prehliadok u všeobecného lekára či gynekológa. Gynekologička Elena Kováčová pre TASR uviedla, že zvýšený záujem o preventívne prehliadky zaznamenala najmä v období, kedy vo verejnosti rezonovala téma HPV vírusu, najmenej počas letných mesiacov. Podľa jej skúseností sa slovenské ženy o svoje zdravie starajú. Súčasťou prehliadky by malo byť vyšetrenie prsníkov, odber krvi či cytologické vyšetrenie. Ženy po štyridsiatke majú raz za dva roky nárok na bezplatné mamografické vyšetrenie prsníkov. 

S podobnou praxou ako stomatológovia a gynekológovia sa stretávajú aj všeobecní lekári. Zvýšený záujem o prehliadky je najmä súčasnom období, teda na konci roka, aj keď povinnosť pripomínajú pacientom počas celého roka. Skúsenosti praktickej lekárky z Bratislavy, ktorá si neželá byť menovaná, hovoria aj o tom, že najväčší záujem z vlastnej iniciatívy majú pacienti strednej generácie vo veku okolo 40 rokov, pričom najmenej preventívnych prehliadok je v lete. 

Na základe verejného zdravotného poistenia majú dospelí nárok na bezplatné preventívne prehliadky u všeobecného lekára jedenkrát za dva roky, u zubára jedenkrát do roka - tehotné ženy majú nárok na dve preventívne prehliadky. Plne hradená je aj prehliadka u gynekológa, a to jedenkrát v roku. Jej súčasťou je aj vyšetrenie na zistenie výskytu rakoviny krčka maternice či návšteva tehotných žien gynekológa jedenkrát do mesiaca a 6 týždňov po pôrode. Poistenci vo veku nad 50 rokov majú nárok na preventívne vyšetrenie u urológa, a to jedenkrát za tri roky. 

Deväť bezplatných prehliadok ročne môžu absolvovať deti do jedného roka, pričom najmenej tri prehliadky by mali byť v priebehu prvých troch mesiacov života. Deti vo veku od troch do 18 rokov majú nárok na bezplatné preventívne vyšetrenie pediatrom minimálne jedenkrát za dva roky, bezplatnú prehliadku u stomatológa môžu absolvovať raz za pol roka.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: