Na vtáčiu chrípku zomrela 90. obeť v krajine - 30 - ročná žena

V Indonézii zomrela na vtáčiu chrípku 30-ročná žena, ktorá sa tak stala 90. obeťou tejto choroby v krajine. Uviedol to dnes predstaviteľ centra pre liečbu vtáčej chrípky na ministerstve zdravotníctva.

Nie je známe, či obeť bola v kontakte s nakazenou hydinou, ale domáce vtáky ženinho suseda takisto náhle zahynuli. Mladá žena žila v meste Tangerang, ktoré sa nachádza západne od metropoly Jakarta. Kontakt s nakazenou hydinou je najbežnejší spôsob, ako sa ľudia infikujú vírusom H5N1 spôsobujúcim vtáčiu chrípku.

Dva testy ženy na túto chorobu boli pozitívne. Obeť zomrela v nemocnici v Jakarte. Indonézia, ktorá má teraz 112 potvrdených prípadov choroby u ľudí, zaznamenala viac úmrtí než akákoľvek iná krajina na svete. Vtáčia chrípka je rozšírená medzi hydinou vo väčšine častí Indonézie, kde milióny domácich vtákov žijú v tesnej blízkosti ľudí. Od roku 2003 zaznamenali v krajine 205 úmrtí a 334 prípadov tohto ochorenia. Odborníci sa obávajú, že ak sa choroba začne prenášať z človeka na človeka, môže dôjsť k pandémii, ktorá ohrozí milióny ľudí.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: