ČR: Rezort zdravotníctva zverejnil návod pre pacientov

ČR: Rezort zdravotníctva zverejnil návod pre pacientov
Zdroj: bigstockphoto.com

Návod na použitie českého zdravotníctva - tak znie oficiálny názov brožúry, ktorú dnes zverejnilo české ministerstvo zdravotníctva. Dokument, ktorý sa v najbližších dňoch objaví aj ako platená príloha niektorých denníkov, informuje pacientov o zmenách v zdravotníctve, ktoré začnú platiť od 1. januára 2008.

Zmeny vychádzajú z reformy verejných financií, ktorú vláda Mirka Topolánka, aj napriek takmer vyrovnaným silám s opozíciou, nedávno pretlačila oboma komorami parlamentu. Česká vláda sa v mnohom inšpirovala slovenskou reformou zdravotníctva. Český reformný balík totiž zavádza od januára 2008 aj priame poplatky v zdravotníctve: 30 Kč za každú položku na recepte, 30 Kč za každú návštevu lekára, 60 Kč za deň pobytu v nemocnici a 90 českých korún za návštevu pohotovosti. Zároveň bol na 5000 Kč stanovený limit na doplatky za lieky. Kto z pacientov limit vyčerpá, nebude už doplácať nič.

Novinky prinášajú aj mnoho paradoxov, napríklad platby rodičov za umiestnenie novorodeniatka do inkubátora vo výške 60 Kč za každý deň. Mnohých prekvapilo aj zistenie, že ak auto zrazí chodca, a ten sa dostane na ošetrenie do nemocnice, aj za túto návštevu lekára zaplatí pacient zo svojho. Naopak, telefonické konzultácie pacienta s lekárom budú - ako doteraz - bezplatné.

Proti vládnym reformám protestovala česká ľavica. Komunisti aj socialisti nezávisle na sebe nedávno podali na ústavný súd návrhy, aby bola reforma označená za protiústavnú a zrušená buď vcelku, alebo aspoň jej časti.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: