Lacné dioptrické okuliare z hypermarketov môžu spôsobovať bolesti hlavy

Používanie lacných dioptrických okuliarov, ktoré sa predávajú v hypermarketoch, nie je zo zdravotného hľadiska vyhovujúce. Nie sú zhotovené odborne a môžu spôsobovať bolesti hlavy.

"Len máloktorý človek potrebuje na obe oči rovnaké dioptrie. Tento problém lacné okuliare neriešia, naopak, spôsobujú pacientom ďalšie problémy," povedala pre TASR očná lekárka Oľga Porubská z očnej ambulancie v Novom Meste nad Váhom. Podľa lekárky človek, ktorý má zhoršený zrak, by si mal dať oči odborne vyšetriť. Toto však ľudia bežne do úvahy neberú a sami si odhadom vyberú okuliare.

"Jednoducho ide o obchodný trik, na ktorý, žiaľ, ľudia po čase doplácajú. Aj v našej ambulancii sa s takými prípadmi stretávame," dodala Oľga Porubská. Podobný názor má aj optometrista Ján Žácky z očnej optiky v Novom Meste nad Váhom. Takto neodborne zhotovené okuliare spôsobujú podľa neho pacientom nepohodu. "Svaly v oblasti očí si na nesprávnu činnosť po čase zvyknú a potom, pri nasadení odborne zhotovených okuliarov, oči niekedy už nie sú schopné prijať zmenu," upozornil Žácky.   

Ďalším negatívnym faktorom je priepustnosť svetla. Tá je u spomínaných okuliarov nižšia a celkové videnie je tak horšie. Povrchová úprava na šošovkách je podľa optometristu veľmi slabá, čo má za následok rýchle povrchové poškodenie a veľké optické zhoršenie obrazu. 

"Zákazník, ktorý používa okuliare pri práci na blízko niekoľko hodín denne, bude veľmi rýchlo hľadať pomoc, aby sa mu stanovili správne dioptrie," uzavrel Žácky.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: