ČR: Spor o pracovnú dobu rozdelil lekárov a ministerstvo

Pre laikov nezrozumiteľný spor medzi českým ministerstvom zdravotníctva a lekárskymi odbormi ohľadne dĺžky pracovného týždňa a počtu nadčasových hodín dnes viedol k ďalšej demonštrácii lekárov v Prahe.

Asi 500 demonštrantov pred budovou ministerstva zdravotníctva kritizovalo nielen najnovší návrh ministra Julínka, ale aj ním presadzované zlučovanie niektorých doteraz samostatných špecializovaných ústavov s veľkými fakultnými nemocnicami. O právnu subjektivitu tak majú prísť Ústav hematológie a krvnej transfúzie, Reumatologický ústav, Endokrinologický ústav a Úrazová nemocnica v Brne. Demonštranti požadovali odchod ministra.

V pozadí sporu o nadčasy je skutočnosť, že v Česku je trvalý nedostatok lekárov a na zaistenie chodu nemocníc sú nútení slúžiť veľký počet nadčasových hodín. Kým minister Julínek navrhuje, aby sa pracovný týždeň lekárov predĺžil zo 40 na 48 hodín a ďalších osem hodín by bolo vyhradených na nadčasy, lekárske odbory trvajú na zachovaní 40-hodinového pracovného týždňa a možnosti slúžiť ďalších 16 hodín nadčasov. V oboch prípadoch by mohol pracovný týždeň a nadčasy tvoriť až 56 hodín.

Ministerstvo svoju snahu o zníženie nadčasov lekárov obhajuje tým, že lekári sa budú môcť dohodnúť na vyššej mzde. Vedenie Lekárskeho odborového klubu a Českej lekárskej komory však hovoria o dodatočných ôsmich hodinách nadnesene ako o povinnej pracovnej sobote.

V skutočnosti v niektorých českých nemocniciach majú lekári týždenne aj viac ako 16 hodín nadčasov, musia sa však na to podpisovať iné zmluvy, ktoré zákon de facto obchádzajú. V českých odborných kruhoch zaznieva aj návrh, že situáciu by vyriešili podstatne vyššie platby za služby, na ktorých by sa v krajských a fakultných nemocniciach mohli podieľať aj lekári zo súkromnej sféry.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: