Čína hlási 17. ľudskú obeť vtáčej chrípky

Na vtáčiu chrípku zomrel v juhočínskej provincii Ťiang-cu 24-ročný muž. Oznámila to dnes štátna tlačová agentúra Sinchua s tým, že ide o 17. obeť tejto choroby v najľudnatejšej krajine sveta.

Muž nakazený kmeňom vírusu H5N1 zomrel v nedeľu v nemocnici. Podľa provinčného centra na kontrolu a prevenciu chorôb nie je známe, že by obeť prišla do kontaktu s infikovanou hydinou. V oblasti, kde žila, nevypukla ani žiadna epidémia vtáčej chrípky. Obeť podľa údajov zdravotníkov trpela od 24. novembra zimnicou, horúčkou a ďalšími symptómami. Hospitalizovali ju o tri dni neskôr. Ďalších 69 ľudí, ktorí prišli do priameho kontaktu s mŕtvym, je pod lekárskym dozorom.

Vírusom H5N1 sa podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) nakazilo najmenej 328 osôb na celom svete, 200 z nich zomrelo. Prepuknutie epidémie H5N1 medzi vtákmi koncom roku 2003 viedlo k utrateniu miliónov operencov v Ázii. Regionálne ohniská sa vyskytli v Indonézii a častiach Bangladéša, Vietnamu, Egypta, Číny a Nigérie.

Experti varovali, že v prípade nekontrolovaných epidémií hrozí mutácia vírusu na formu, ktorá bude ľahšie prenosná na ľudí.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: