ČR: Vymenené deti sú už natrvalo u biologických rodičov

Dve české dievčatká, Nikolka a Veronika, ktoré vlani zamenil personál pôrodnice, sa v pondelok definitívne vrátili k svojim biologickým rodičom.

Doteraz sa obe rodiny zbližovali a deti si vymieňali iba na niekoľko dní. Trvalú výmenu plánovali až na Nový rok. "Rozhodli sme sa v prospech dievčatiek, pretože už začínajú vnímať a je najvyšší čas," vysvetlil médiám biologický otec Nikolky Jan Čermák. Veronika, ktorú vychovávala rodina Čermákových, už navždy zostane u svojich pravých rodičov, Libora Brožu a jeho družky Jaroslavy Trojanovej.

Pre urýchlenie výmeny bola rozhodujúca porada s psychológom a zistenie, že deti sa po jednej štvordňovej výmene už začali fixovať na svojich pravých rodičov. Rodičia pôvodne totiž plánovali, že si deti vymenia 9. decembra, keď budú deti oslavovať prvý rôčik. Neskôr sa rozhodli, že výmenu o posunú o mesiac skôr. Okresný súd v meste Žďár nad Sázavou, na ktorý sa pôvodne obrátil Libor Broža kvôli určeniu otcovstva, na základe analýzy DNA pred vyše mesiacom zámenu detí potvrdil. Za zámenu detí sa nikto z personálu nemocnice zodpovedať nebude. Polícia totiž v polovici novembra dospela k záveru, že k spáchaniu trestného činu nedošlo. Právnik oboch rodín Igor Veleba proti tomu podal sťažnosť, ale štátne zastupiteľstvo odloženie prípadu následne potvrdilo.

Podozrenie padá na dve zdravotné sestry, ale konkrétneho vinníka kriminalisti nezistili. Sériu systémových chýb, napríklad pri nedostatočnom označovaní detí číslami a menami, zavŕšila sestra, ktorá vymeneným deťom následne prepísala pôrodné váhy.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: