Detská fakultná nemocnica v Košiciach pripravuje očkovanie proti pneumokokom

Projekt bezplatného očkovania proti pneumokokom pripravuje na začiatok budúceho roku košická Detská fakultná nemocnica (DFN). Po tohtoročnom jednom očkovaní v Bratislave a dvoch v Banskej Bystrici je to už štvrtý lokálny projekt prevencie proti pneumokokovej meningitíde (hnisavý zápal mozgových blán) detí na Slovensku.

Očkovanie vakcínou pripravujú v Košiciach v jednom predškolskom zariadení, odkiaľ mala tento rok DFN šesťročného pacienta. Riaditeľka nemocnice Ingrid Urbančíková dnes na tlačovej konferencii informovala, že očkovať budú zdarma a len so súhlasom rodičov.   

Odhaduje sa, že na Slovensku spôsobí baktéria pneumokok ročne u detí do piatich rokov 10 meningitíd, 100 otráv krvi, 2500 zápalov pľúc a približne 35.000 zápalov stredného ucha, uviedla Urbančíková. Spresnila, že prostredím s najväčším výskytom pneumokoka sú detské kolektívy ako napríklad jasle a materské školy. Jeden z prípadov závažného pneumokokového ochorenia sa nedávno stal aj v Košiciach u malého Peťka po tom, ako nastúpil do škôlky. Ochorenie malo závažný priebeh a chlapec skončil na jednotke intenzívnej starostlivosti DFN s pneumokokovou meningitídou. Vlani jedno dieťa na toto ochorenie zomrelo.

Podľa Urbančíkovej systémovým riešením by bolo celoplošné očkovanie tak, ako to už praktizuje 12 krajín Európskej únie. Očkovanie, ktoré je finančne náročné, na Slovensku zatiaľ zdravotné poisťovne hradia z 95 percent len deťom do dvoch rokov s vybranými diagnózami.  

Najviac sú týmto ochorením ohrozené deti do piatich rokov a dôchodcovia nad 65 rokov. O závažnosti meningitídy spôsobenej pneumokokmi svedčí skutočnosť, že približne 25 percent prípadov končí u malých detí smrťou. Tie, ktoré sa vyliečia, sú často natrvalo postihnuté, trpia napríklad epileptickými záchvatmi, hluchotou alebo mentálnou retardáciou. Pneumokok je najčastejšie aj príčinou zápalu pľúc malých detí a zápalu stredného ucha.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: