Afganistan: Na antrax chorá ťava zrejme spôsobila smrť ôsmich ľudí

Zriedkavý výskyt prirodzeného antraxu zrejme spôsobil smrť ôsmich Afgancov, ktorí zjedli chorú ťavu. Medzi mŕtvymi z juhozápadnej afganskej provincie Nimroz sú aj dve ženy a dojča. Ďalší ľudia ochoreli.

Laboratórne výsledky ešte nie sú hotové, preto sa nedá s určitosťou povedať, že úmrtia súvisia s výskytom antraxu. "Výsledky sa očakávajú do dvoch týždňov. Vzorky boli zaslané do Výskumného vojenského lekárskeho inštitútu infekčných chorôb vo Fort Detricku, v americkom Marylande", uviedla dnes agentúra AP s odvolaním sa na afganské úrady.

Výskyt antraxu (slezinová sneť) v tráviacom trakte zvierat považujú odborníci za "mimoriadne zriedkavý", môže byť zdrojom nákazy aj pre človeka. Ochorenie sa objavilo, keď dvaja muži vo vzdialenom regióne pri iránskej hranici chceli predať chorú ťavu. 

Nikto ju nechcel kúpiť, tak zviera zabili a mäso ponúkli chudobným rodinám, ako býva zvykom pri príležitosti moslimského sviatku. Dvaja muži boli prvými obeťami. Podľa afganských úradov neexistuje nijaký predpoklad, že výskyt antraxu súvisí s terorizmom, treba však byť ostražitý.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: