V Británii zakázali kvôli noroviróze návštevy v nemocniciach

Norovírusy, ktoré sú zodpovedné za väčšinu hnačkových ochorení nespôsobených baktériami, robia v súčasnosti nemalé problémy britským zdravotníkom.

Tisícky občanov ostrovnej monarchie totiž postihla noroviróza, napádajúca obvykle predovšetkým staršie deti a dospelých. Epidémia ochorenia, ktoré sa hlási o slovo práve v zimných mesiacoch, je najväčšou za uplynulých päť rokov. Ako informovali zdravotnícke zdroje, úrady zakázali v tejto súvislosti návštevy v nemocniciach na celom území krajiny s cieľom predísť ďalšiemu šíreniu nákazy.

Existujú však obavy, že v nasledujúcich dňoch by sa mohli ochorieť  rádovo ďalšie státisíce ľudí. Prudko nákazlivé ochorenie sa ľahko šíri kontaktom s nakazeným, či prostredníctvom infikovaného jedla alebo nápojov. Norovirózu sprevádzajú silné hnačky a zvracanie, prudké bolesti brucha, nevoľnosť a často aj bolesti hlavy a končatín. Priebeh ochorenia býva rýchly a odolný pacient ho môže zvyčajne zvládnuť aj sám v priebehu 48 hodín. Starším pacientom alebo deťom však môže spôsobiť komplikácie.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: