Týždeň boja proti rakovine krčka maternice rozšírili na rok

Banská Bystrica sa dnes ako druhé mesto v SR pripojila k aktivitám prebiehajúceho európskeho týždňa boja proti rakovine krčka maternice, ktorý na Slovensku rozšírili na celý rok 2008. Bude ho pripomínať na budove mestského úradu dvojfarebná ružová stužka symbolizujúca dve časti prevencie tohto zákerného ochorenia - skríning a očkovanie. 

Uzol na stužke znázorňuje pripomienku ženy, aby vyhľadala lekára a poradila sa s ním o najvhodnejšej možnosti ochrany proti rakovine krčka maternice. Lekárov má vyzývať stať sa aktívnymi iniciátormi rozhovorov o cytologických vyšetreniach a možnostiach očkovania so svojimi pacientkami.  

"Rakovina krčka maternice by pri dobrej starostlivosti nemusela existovať, ak ju zachytíme vo vývojových štádiách trvajúcich viac ako 10 rokov. Je to jediné rakovinové ochorenie, u ktorého je známy jeho vyvolávateľ. Poznáme metódy, ktorými dokážeme vírus HPV liečiť aj mu predchádzať," povedal na dnešnej tlačovej besede sekretár Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti Martin Redecha. Pripomenul, že v SR ročne novodiagnostikujú rakovinu krčka maternice u 520 až 550 žien, z nich takmer polovica umrie. Zo 100.000 žien postihne toto ochorenie ročne bezmála 19 percent, čím sa SR zaradila v rámci krajín EÚ vo včasnom zachytávaní výskytu rakoviny krčka maternice na 18. miesto.    

Tomuto celospoločensky závažnému ochoreniu sa dá predchádzať okrem skríningu už aj očkovaním proti vírusom HPV. Očkovacia látka je podľa predstaviteľa Slovenskej pediatrickej spoločnosti Svetozára Dluholuckého podľa výsledkov doterajších viacročných štúdií najúčinnejšia pred začiatkom sexuálneho života. Za najvhodnejší je podľa špecialistov vek 11 až 12 rokov. Dnes dostupné vakcíny dokážu zabrániť vzniku 70 až 80 percent prípadov rakoviny krčka maternice. "Bojujeme za celoplošné očkovanie a zvýšenie spoluúčasti zdravotných poisťovní na úhrade vakcíny," konštatoval profesor Dluholucký. Doplnil, že HPV vírus sa pravdepodobne podieľa aj na vzniku iných druhov rakoviny, napríklad konečníka či pľúc.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: