Valentovič: Kvetnica je len prvou lastovičkou, na stole mám ďalšie prípady

Prípad Špecializovanej nemocnice respiračných chorôb Poprad - Kvetnica, n.o, ktorá ohlásila hromadné prepúšťanie zamestnancov, keďže ju nezazmluvnila Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), je len prvou lastovičkou a na stole ministra zdravotníctva SR Ivana Valentoviča sa objavujú ďalšie podobné prípady.

Ako po dnešnom rokovaní vlády SR minister povedal, tento prípad je prvým signálom, že "neziskovky" neboli najšťastnejšou formou zmeny vlastníckych vzťahov a "ja to považujem za skrytú formu privatizácie." Pripomenul, že ministerstvo zdravotníctva ako zriaďovateľ tejto neziskovej organizácie nemá žiadny dosah na jej chod. "Je fakt, že opakovane sme žiadali správnu radu nemocnice v Kvetnici, aby nominovala nami navrhnutých členov do správnej rady, žiaľ, všetky hlasovania dopadli tak, že sa buď zdržali, alebo hlasovali proti," vysvetlil minister.

Na otázku, čo sa bude teraz s Kvetnicou diať, vyjadril obavu, že "tak ako skoro všetko, aj ona skončí v rukách právnikov." Musí sa podľa neho nájsť právna cesta ako z toho vykorčuľovať. Je neprijateľným stavom, keď existuje trojčlenná správna rada, z ktorej dvaja sú členovia minoritného zakladateľa a tí rozhodujú. "Štát a ministerstvo vložilo do Kvetnice 97 percent majetku," prízvukoval.

Nesúhlas s tým, aby právnická osoba, ktorá je len menšinovým členom zakladateľa, rozhodovala o zdravotníckom zariadení, tlmočilo vedeniu rezortu aj občianske združenie Zamestnanci Ústavu tuberkulózy a respiračných chorôb Poprad-Kvetnica. Kritizujú správnu radu za to, že od svojho vzniku neinformovala o koncepcii ďalšieho fungovania nemocnice. Nové vedenie nezabezpečilo zmluvu s najväčšou zdravotnou poisťovňou na trhu a dôsledky tohto zlyhania prenáša na zamestnancov a pacientov. Obávajú sa, že sa spoločne stali rukojemníkmi v spore štát verzus finančná skupina.

Vedenie nemocnice v Kvetnici oznámilo hromadné prepúšťanie dvoch tretín zamestnancov v stredu 30. januára. Avizovalo, že od 1. marca do konca júna príde o prácu 102 lekárov i zdravotných sestier. Ako dôvod uviedlo, že VšZP definitívne rozhodla o skončení zmluvného vzťahu s nemocnicou, pre ktorú to znamená výpadok približne 70 percent príjmov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: