Na slovenskom trhu sa môže vyskytovať už dalšia nebezpečná zubná pasta

Na slovenskom trhu sa môže vyskytovať už dalšia nebezpečná zubná pasta
Zdroj: bigstockphoto.com

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje na možný výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov na slovenskom trhu. Ide o zubnú pastu - COLGATE "Whitening advanced" a bylinný balzam na nohy Biocomfort Heilkräuter – Fussbalsam. Úrad zároveň odporúča, aby ich spotrebitelia, ktorí si ich už kúpili, prestali používať. 

Zubnú pastu šarže 5138ZA 10 vyrobil Colgate-Palmolive z Južnej Afriky, jej čiarový EAN kód je 6001067020714. Obsahuje vyššie povolené množstvo mezofilných aeróbnych mikroorganizmov, ktoré môžu spôsobiť zápal kože, slizníc a ucha. Podľa zistení ÚVZ SR nebol uvedený výrobok určený na trh Európskej únie. "Aj napriek tomu je možné, že bol nelegálne importovaný a vyskytuje sa na trhu SR," pripomenul hlavný hygienik SR Ivan Rovný.

Výrobcom balzamu na nohy je Louise Plegé Kosmetik z Rakúska, jej sériové číslo je Lot No 7417 a spotrebovať ho treba do mája budúceho roka. V kréme je prekročený limitný obsah zmesi 5-chlór-2-methyl-izotiazol-3 (2H)-ónu a 2-metylizotiazol-3 (2H)-ónu s chloridom horečnatým a dusičnanom horečnatým. Tá sa používa ako konzervačná látka v kozmetických výrobkoch. Môže spustiť kontaktné alergie, ktoré sa prejavia na koži vo forme ekzému.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: