Chrípkové prázdniny majú deti v 9 ZŠ a 8 MŠ v Banskobystrickom kraji

Pre zvýšený výskyt akútnych respiračných a chrípkových ochorení majú nedobrovoľné prázdniny v tomto týždni v Banskobystrickom kraji deti v deviatich základných a ôsmich materských školách. Zákaz návštev druhý týždeň trvá v banskobystrickej Rooseveltovej nemocnici.

V Banskej Bystrici uzatvorili jednu základnú školu (ZŠ). V okrese Rimavská Sobota prerušili vyučovanie v ZŠ v Hajnáčke, na Klokočovej ulici v Hnúšti, v Bátke a vo Veľkom Blhu. Žiaci ostali doma aj v obciach Gemer, Kameňany a Muráň v Revúckom okrese a v Dolnej Strehovej v okrese Veľký Krtíš. Materské školy (MŠ) zatvorili brány na Kalinčiakovej ulici vo Zvolene, v Padarovciach a Hajnáčke v okrese Rimavská Sobota, Gemerskej Vsi, Otročoku a Muráni v Revúckom okrese a v Dolnej Strehovej vo Veľkokrtíšskom okrese. Prerušenie prevádzky pokračovalo v MŠ v Hronskom Beňadiku v okrese Žarnovica, kde absencia detí dosiahla až 75 percent.

"V 6. tohtoročnom týždni sme zaznamenali 10.409 akútnych respiračných ochorení (ARO), čo predstavuje chorobnosť 2582 na 100.000 obyvateľov. Z toho bolo 3451 chrípke podobných ochorení (CHPO), čo znamenalo chorobnosť 856 na 100.000 ľudí. Oproti minulému týždňu sa výskyt ARO znížil o 1,8 percenta a výskyt CHPO sa zvýšil o 15,9 percenta," charakterizovala epidemiologickú situáciu v Banskobystrickom kraji regionálna hygienička Eleonóra Fabiánová.  

Komplikácie sa vyskytli u takmer štyroch percent chorých. Najviac pacientov s ARO hlásili v okresoch Rimavská Sobota, Banská Bystrica a Lučenec a najmenej v okresoch Banská Štiavnica a Poltár. Postihli najmä 6- až 14-ročné deti a najviac sa vyhýbali 15-  až 19-ročným.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: