Zoonóz, chorôb prenášaných medzi zvieratami a ľuďmi, je viac ako 200

Zoonóz, chorôb prenášaných medzi zvieratami a ľuďmi, je viac ako 200
Zdroj: Pixabay

Ochorenia BSE, SARS, vtáčia chrípka, malária, HIV/AIDS, tuberkulóza a ďalšie sa zaraďujú medzi zoonózy.

"Zoonózy, ktorých je viac ako 200, sú choroby prirodzene prenášané medzi zvieratami a ľuďmi. Prenos medzi ľuďmi je možný, ale je neobvyklý," informoval dnes novinárov riaditeľ  vedecko-výskumnej základne Slovenskej zdravotníckej univerzity Ján Kazár.

Za ostatných 30 rokov sa v priemere každý rok objaví nová choroba alebo pôvodca predtým známej choroby. Z nich veľká väčšina sú práve zoonózy a mnohé choroby sa opakovane vracajú, vysvetlil Kazár.

V niektorých prípadoch môžu byť zvieratá alebo aj ľudia nosičmi určitých mikróbov. Iné infekčné choroby môžu ľudia prenášať na zvieratá, ktoré sa potom spätne vracajú na ľudí. Formy prenosu nákazy bývajú podľa Kazára rôzne. Napríklad niektoré nákazy zvierat sa na ľudí prenášajú konzumáciou kontaminovanej potravy, transplantáciou orgánov alebo bunkových transplantátov z nakazených zvierat. Iné ochorenia sa prenášajú iba z ľudí na ľudí. Špeciálnu kapitolu podľa neho tvoria nákazy prenášané článkonožcami. Mikróby prenášajú najmä komáre a kliešte, menej roztoče, vši, blchy a muchy. Pôvodcami zoonóz môžu byť vírusy, chlamýdie, prióny, baktérie, huby, červy, prvoky, povedal Kazár.

Klinická diagnóza je ťažká a niekedy aj nemožná, najmä zo začiatku. Podľa Kazára je preto nevyhnutá včasná a správna mikrobiologická diagnostika.

V ostatnom čase sa ľudia najviac obávajú vtáčej chrípky u voľne žijúceho vtáctva a aby sa nenakazila ich hydina. Samozrejme sú aj obavy z prenosu tejto chrípky z vtáctva na človeka. Tieto obavy podľa Kazára nie sú opodstatnené. Podľa informácií Svetovej zdravotníckej organizácie na vtáčiu chrípku v tomto roku umrelo ďalších 26 osôb, a to v oblastiach Turecko, Afganistan, Indonézia, India a Čína. V porovnaní s množstvom ľudí, ktorí žijú napríklad v Číne, je to zanedbateľné. Poukázal na to, že na obyčajnú chrípku a komplikácie z nej zomrie vo svete v priemere od 250 000 až 500 000 ľudí ročne.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: