Masáže - aká masáž je najvhodnejšia práve pre Vás?

Mnohé telesné problémy vznikajú preťažovaním častí tela, nedostatočnou či vadnou koordináciou pohybu. Masáže napomáhajú dostať telo do jeho pôvodnej rovnováhy. Pri výbere vhodnej masáže Vám môže pomôcť nasledujúci stručný prehľad.

Klasická masáž chrbtice, sa výborne hodí na uvoľňovanie a prevenciu , pretože ak máte napnuté svalstvo masážou tkanív dôjde k prekrveniu a uvoľneniu. Doporučujeme pred masážou aplikáciu bylinných obkladov osvedčenej originálnej receptúry so zmenou zloženia paralelne so zmenami ročných období. Preto majú po priložení významný liečivý účinok, prinášajúci prekrvenie tkanív, vyplavovanie usadenín, ukľudnenie podráždených a  preťažených svalových úponov , zlepšenie čistenia krvi od odpadových látok a zároveň zlepšenie tráviacich procesov vo Vašom tele. Obkladmi sa výsledný priaznivý efekt masáží mimoriadne zvýši. Alebo miesto bylinného obkladu môžete si pred masážou nechať naložiť rašelinové obklady zo svetoznámych ložísk karlovarskej rašeliny. Účinné zložky bahna majú podobne prekrvujúci a uvoľňujúci efekt. Na rozdiel od bylinných obkladov sú rašelinové obklady vhodné aj vtedy ak máte alergiu na byliny, trávy a pele. Obyčajne nevidiaci maséri s  veľmi vyvinutým citom pre detekciu poruchy vo Vašich svaloch a podkoží Vám vedia veľmi rýchlo a účinne pomôcť.

Masáž šľapy chodidla je velmi známou metódou, storočia užívaná v ázijských kultúrach na diagnostiku ťažkostí, aj ako podpornú liečbu a prevenciu. Na chodidlách odborník nájde display celého tela človeka aj s jeho problémami. Z plochy chodidla je možné reflexne ovplyvniť ťažkosti na inom mieste tela bez užitia liekov a s tým súvisiacou chemickou záťažou organizmu. Nájdené reflexné zmeny sú spočiatku bolestivé pri masáži, postupným zlepšením stavu orgánov tela aj tieto bolestivé body sa rozpúšťajú. Odporúča sa striedanie s klasickou masážou, pretože to zvýrazní a predlží efekt oboch masáží. Pri problémoch s chodidlami (napr. bolesti chodidla, ploché nohy, pätné ostrohy a pod.) je reflexná masáž šlapy tiež alternatívou.

Klasická masáž celotelová , sa aplikuje na celý chrbát , horné a dolné končatiny a šľapu chodidla. Aplikuje sa opäť ušľachtilý liečivý olej. Predtým je vhodné na chrbát nechať si priložiť obklady bylinné, alebo rašelinové. Reflexná masáž so šijovou zostavou sa  aplikuje pri zreťazení chorobných zmien v pohybovom systéme. Účinnou zostavou špeciálnych techník a hmatov fyzioterapeuta sa postupne rušia patologické spojenia v postihnutej časti tela a navodzujú sa zdravé reflexy pre správnu súhru svalov a motorického i vegetatívneho nervového systému. Pri reflexnej masáži so šijovou zostavou sa liečebné hmaty sústredia na šiju, lopatky a plecia klienta. Ak problémovou oblasťou je viac hrudná či krížová chrbtica, alebo aj dolné končatiny, aplikuje sa reflexná masáž s dorzálnou zostavou.

Breussova masáž je metóda, ktorá doplňuje Dornovu metódu jemnej manuálnej terapie, pomocou ktorého sú kĺby, stavce a brány energie bezpečne a presne uvedené do pôvodných správnych polôh. Tkanivá sa masážou uvoľňujú. Často posunuté hrudné a bedrové stavce pri nej môžu byť bezbolestne uvedené do správnej polohy. Pri ischiase, resp. „seknutí“, v chrbtici býva Breussova masáž obyčajne jedinou metódou, ktorú pacient znesie. Pomocou tejto terpaie sa môžu platničky optimálne regenerovať a znovu sa nabiť energiou.Naviac sa pri Breussovej masáži automatickým ošetrením akupresúrnych bodov najmä na dráhe močového mechúra, môžu sa uvolniť blokády a duchovné napätie a tak prehĺbiť účinok. Breussova masáž sa väčšinou používa po ošetrení porúch pohybového systému Dornovou metódou. Používa sa však aj ako príprava na napravovanie chrbtice Dornovou metódou.

Ako samostatná forma terápie sa táto jemná energetická masáž výborne hodí na uvoľňovanie a prevenciu.

Na chrbát pacienta sa nanáša ľubovníkový (trezalkový) olej. Potieraním chrbtice pri tomto postupe vniká olej až ku chrbtici, takže platničky sa môžu regenerovať. Popritom zručné prsty terapeuta špeciálnymi hmatmi narovnávajú stavce a uvoľňujú platničky, takto sa postupuje po celej chrbtici. Prikladá sa hodvábny papier, ktorý vďaka osmotickým dejom slúži ako kondenzátor nečistôt. Hladenie uvolňuje svalstvo a vyrovnáva protiklady jin a jang.Ľubovníkový olej je veľmi dobrý aj na zranenia, možné je ho využiť aj pri krvných výronoch, úpale, ischiase. Tento druh oleja je citlivý na svetlo, a preto po nanesení by sme sa mali chrániť pred slnečným svetlom. Preto sa v letných mesiacoch nanáša až po západe slnka.

Masáž Shiya tsu, je tradičná japonská masáž, harmonizujúca tok energie v energetických dráhach tela. Z registra orientálnych liečivých masáží je aj Thajská masáž a Ajurvédska masáž. Informáciu o nich prinesieme v novom článku.

Autor článku: MUDr. Ladislav Meňuš

Dátum zverejnenia: