USA: Kalórie na jedálnych lístkoch sú podľa reštaurácií protiústavné

Vybrané newyorské reštaurácie musia podľa mestského nariadenia do konca marca priamo na svojich jedálnych lístkoch informovať zákazníkov o kalorických hodnotách jednotlivých jedál. Asociácia reštaurácií štátu New York však túto reguláciu označila za protiústavnú, keďže podľa právnikov asociácie porušuje Prvý dodatok Ústavy. Majitelia reštaurácií namietajú, že nové mestské nariadenie im vnucuje slobodu slova.

Úsilie presadiť zverejňovanie počtu kalórií priamo na jedálnych lístkoch má v USA dlhšiu históriu. Úrady sa takto snažia bojovať proti obezite a upriamiť pozornosť zákazníkov na energetický obsah skonzumovaného jedla už pri jeho výbere. Prevádzkovatelia zariadení s rýchlym občerstvevím sa však zdráhajú zverejňovať tieto informácie na viditeľných miestach, aby svojich zákazníkov neodradili. Ako pre reportéra Business Week uviedli predstavitelia sietí Burger King, Dunkin' Donuts a Uno Chicago Grill, poskytovanie informácií o zložení produktov prostredníctvom internetu alebo letákov považujú za najlepšie riešenie.

Jeden z právnikov asociácie Kent Yalowitz argumentoval pre agentúru Associated Press (AP) aj tvrdením, že táto oblasť nikdy nebola preskúmaná. "Ak by bolo naozaj pravdou, že uvedenie počtu kalórií na jedálnom lístku zachráni stovky životov, nezavediete to len pre 10 percent reštaurácií," dodal pre AP. Zákon by sa mal týkať všetkých  reštauračných sietí, ktoré majú v Spojených štátoch amerických viac než 15 reštaurácií. Tieto zariadenia s lacnou stravou patria k obľúbeným miestam americkej mládeže a rodín. Občianske združenie Public Citizen tvrdí, že až tretinu kalórií získavajú americkí obyvatelia v týchto typoch reštaurácií, ktoré servírujú veľké porcie jedál.

S iniciatívou viditeľne zverejniť nutričné hodnoty prišla Newyorská radnica už v minulom roku, vtedy však sudca rozhodol o nesúlade nariadenia s federálnymi a požiadal mesto o jej prepracovanie. Nezmienil sa však vtedy o prípadnom rozpore s ústavou. Podobnú reguláciu pritom plánuje zaviesť aj San Francisco a v Seattle by sa prvé jedálne lístky s kompletnými informáciami o kalóriách mali objaviť už 1. augusta tohto roka. Newyorský súd by mal vo veci rozhodnúť do konca marca tohto roka. V prípade uznania platnosti nariadenia plánujú úrady ponechať reštauráciám šesť týždňov na prípravu nových jedálnych lístkov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: