Rehabilitačné centrum má slúžiť deťom s detskou mozgovou obrnou

Rehabilitačné centrum má slúžiť deťom s detskou mozgovou obrnou
Zdroj: bigstockphoto.com

Spojiť príjemné z užitočným je hlavná myšlienka vzdelávacieho centra pre deti postihnuté mozgovou obrnou. Deti s týmto ochorením si môžu v Centre pre zdravotne postihnuté deti a mládež v Trenčíne vyplniť program a zároveň aj podstúpiť rehabilitáciu. Pre TASR to dnes uviedla Patrícia Krajčovičová, ktorá zastrešuje rehabilitačnú časť centra a zároveň je autorkou myšlienky vytvoriť toto centrum. 

"V popoludňajších hodinách sa deti s ochorením detskej mozgovej obrny nemajú kde stretávať a sú vytrhnuté z prostredia svojich rovesníkov. Problém je aj v tom, že rodičia nemajú veľa možností, kam s nimi chodiť," vysvetlila Krajčovičová dôvod vzniku centra. V rámci preventívnych cvičení bude ale sprístupnené i zdravým deťom. Okrem miestnosti na rehabilitačné cvičenie nájdu deti v centre aj miestnosť, kde sa môžu pripravovať do školy, i masážnu miestnosť. "Chceme, aby deti mali toto všetko na dosah a nemuseli cestovať z jedného konca na druhý a hľadať s rodičmi veci, ktoré by ich mohli baviť," doplnila Patríciu Mariana Kuhlöffelová z Centra pre zdravotne postihnuté deti a mládež. 

Na cvičenia s deťmi budú pripravení traja fyzioterapeuti. "Hendikepované deti, ktoré chodia do školy, majú málo možností cvičiť počas dňa, pretože všetky zdravotnícke zariadenia fungujú v dopoludňajších hodinách. Celá myšlienka je zameraná na to, aby deti s mozgovou obrnou mali kam ísť relaxovať, ale zároveň i športovať v rámci svojich možností," povedal pre TASR fyzioterapeut Juraj Mikláš. Doplnil, že centrum sa chce špecializovať najmä na aktívne cvičenie. "Chceme, aby deťom bolo poskytnuté maximum a ich zdravotný stav sme ovplyvnili do takej miery, aby boli čo najviac sebestačné," uviedol Mikláš. Aj keď má centrum slúžiť najmä hendikepovaným občanom, zatiaľ sa nachádza na poschodí. "Veríme, že toto sa tiež časom vyrieši a zmení," povedala Kuhlöffelová. Dodala, že postupom času bude určite potrebné aj rozšíriť doterajšie priestory.  

Nové trenčianske centrum rodičia hendikepovaných detí vítajú. "Určite nám to pomôže. Deti budú v kolektíve a cvičiť sa bude pod odborným dohľadom. Chceme sem chodiť pravidelne," povedala Ivana Žiaková, mama 11-ročného Martinka, ktorý trpí detskou mozgovou obrnou. "Deti sem prídu a fyzioterapeut im odporučí správnu procedúru. Tiež je to ďalšia možnosť stretávania," dodala mama 18-ročnej Moniky Velackovej. Centrum bude pre verejnosť otvorené v pracovných dňoch medzi 14.00 a 18.00 h. "Chceme odbremeniť rodičov od poobedňajších povinností. Deti si zacvičia, pripravia sa do školy aj zahrajú," uviedla Kuhlöffelová.

Telesne postihnutí klienti 27. februára 2008 počas dňa otvorených dverí v Centre pre zdravotne postihnuté deti a mládeže v Trenčíne. Spojiť príjemné s užitočným je hlavná myšlienka vzdelávacieho centra pre deti postihnuté mozgovou obrnou. Deti s týmto ochorením si môžu vyplniť program a zároveň aj podstúpiť rehabilitáciu.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: