Využitie laseru v jednodňovej chirurgii: hemoroidy, kŕčové žily, znamienka, trhlina konečníka, kondylómy

Využitie laseru v jednodňovej chirurgii: hemoroidy, kŕčové žily, znamienka, trhlina konečníka, kondylómy
Zdroj: bigstockphoto.com

Lekárska veda sa posúva neustále dopredu aj v medicíne. Laserové operácie ušetria pacientovi drahocenný čas, nakoľko nie je nutná  hospitalizácia v nemocničnom prostredí, zbavia ho stresu z hospitalizácie, zdĺhavej rekonvalescencie a ubudne strach z bolesti pri operácii a hlavne v pooperačnom stave.  Zákroky laserovou metódou sú vykonávané formou jednodňovej chirurgie, to znamená, že pacient odchádza po výkone do domácej starostlivosti.

O možnostiach laserovej liečby nám porozprával MUDr. Allen Dimov – chirurg, špecialista v laserovej chirurgii.

Kŕčové žily (varixy)

Kŕčové žily sú vypuklé rozšírené žily na dolných končatinách. Konzervatívnou formou je užívanie klasických liekov (venotiká). Kombinujú sa rôznymi lokálnymi masťami a nosením elastických kompresívnych pančúch. Inou formou liečby je sklerotizácia žíl. Do postihnutých žíl sa vpichuje sklerotizujúci roztok, takže dochádza ku sklerotizácii varixov. Za pomoci elastických ovínadiel alebo elastických pančúch sa krv z povrchových žíl vytlačí a stena žíl sa zlepí. Pri klasickej operácii sa žily operačne z bodových rán alebo rezov odstraňujú. V tomto prípade je nutné celková alebo spinálna anestézia a niekoľkodňová hospitalizácia.

Najmodernejšou liečbou, ktorá má niekoľko výhod oproti spomínaným, je liečba laserom. Ide o endoluminálnu (vnútrožilovú) miniinvazívnu metódu. Zákrok sa vykonáva v lokálnej anestézii, trvá okolo hodiny a po operácii  pacient odchádza domov. Odporúča sa práceneschopnosť 1 až 2 dni. Čas zahojenia a rekonvalescencie je minimálne o polovicu kratší ako pri klasickej forme operácie. Cena takejto operácie je od 6- do 14-tisíc korún za jednu nohu. Zákrok nie je hradený zdravotnou poisťovňou nakoľko je to nadštandardná služba. Niektoré zariadenia umožňujú pacientom aj platbu na splátky.

Zlatá žila (hemoroidy)

Hemoroidy, hovorovo zlatá žila sú rozšírené žily v oblasti konečníka. Základom stanovenia diagnózy je chirurgické vyšetrenie doplnené o inštrumentálne rektoskopické vyšetrenie konečníka a určenie štádia hemoroidov.

Inovačnou metódou je  odstránenie hemoroidov laserom. Zákrok za robí v lokálnej anestézie trvá do hodiny a je prakticky bezbolestný. Výhodou použitia laseru je tenký lúč, minimálne poškodzujúci okolité tkanivá, ktorý odstráni hemoroid za súčasného ošetrenia jeho miesta. Významnou výhodou laserového ošetrenia je takisto skutočnosť, že pri už pri jednom zákroku je možné odstrániť všetky uzlíky a nie je potrebných viacero ošetrení. Podľa MUDr. Allena Dimova dochádza k okamžitému zastaveniu krvácania, menšiemu opuchu, a tým k menším bolestiam. Hojenie je takisto rýchlejšie. Nasledujúcich približne 7-10 dní sa odporúča domáca opatera a liečenie. Úplné vyliečenie sa dá očakávať do štrnástich dní. Zákrok nie je hradený zo zdrojov zdravotných poisťovní.

Kondylómy

Sú to bradavičnaté útvary - v okolí genitálií alebo pohlavných útvarov vírusového charakteru. Liečba je  potieraním za pomoci špeciálnych roztokov, v prípade rozsiahlejšieho nálezu laserové ošetrenie v lokálnej anestézii -  s výborným výsledkom.

Trhlina konečníka ( fissura ani)

Jedná sa o akútnu alebo chronickú trhlinu análnej oblasti najčastejšie vzniknutú pri zápche, často však aj v spojitosti s hemoroidmi Prejavmi sú bolestivosť po stolici, krvácanie. Liečba je konzervatívna: maste, čapíky, chirurgická, aplikácia sklerotizačných roztokov pod trhlinu, eventuálne chirurgický zákrok. Tento zdravotný problém je možné riešiť aj ambulantne formou jednodňovej chirurgie.

Znamienka

U znamienok tiež existuje chirurgické alebo laserové ošetrenie s možnosťou histologického vyšetrenia extrahovaného znamienka.

Autor článku: MUDr. Allen Dimov

Dátum zverejnenia: