Onkologicky chorým pacientom svitá na lepšie časy

Onkologicky chorým pacientom svitá na lepšie časy. Vedci objavili účinnú látku aprepitant, ktorá potláča nežiaduce účinky chemoterapie ako nevoľnosť a zvracanie. Tieto sprievodné javy sú najväčším strašiakom onkologicky chorých ľudí.

"Tento liek sa už začal používať v praxi a je plne hradený zdravotnými poisťovňami. Látka je vhodná pre všetky štádiá rakoviny. Používa sa u pacientov, pre ktorých chemoterapia znamená stredné a vysoké riziko nevoľnosti a zvracania," povedala pre TASR lekárka Jana Obertová z Národného onkologického ústavu v Bratislave. Odborníci najskôr uskutočnili výskum na dvoch skupinách pacientov s onkologickým ochorením. Prvej skupine podávali účinnú látku aprepitant. Až 68 percent pacientov po jej podaní nevoľnosťami netrpelo. V druhej skupine pacientov, ktorým účinná látka podaná nebola, bolo od spomínaných pocitov odbremenených len 48 percent chorých.

Podľa slov Stanislava Špánika z Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave ešte donedávna bola liečba efektívna často len pri akútnej nevoľnosti - v deň podania chemoterapie. "Príchodom tejto účinnej látky sa výrazne zvyšuje efektívnosť aj pri oneskorenej nevoľnosti a vracaní, ktoré pacientov trápia aj niekoľko dní po podaní chemoterapie," objasnil lekár.

Nevoľnosť a vracanie sú vyvolané viacerými faktormi. Medzi najdôležitejšie patria serotonín a nedávno objavená látka nazvaná substancia P. Chemoterapia spôsobuje ich uvoľnenie a následne sa u pacienta spúšťajú spomínané pocity. Medzi účinné prípravky na prevenciu a liečbu akútnej nevoľnosti patria látky, ktoré blokujú receptory serotonínu - tzv. setróny. Ďalšími významnými prvkami proti nežiaducim účinkom chemoterapie sú kortikoidy. Liečbu chemoterapiou môže pacient podstúpiť po operačnom odstránení nádoru alebo ešte pred zákrokom. Dĺžka a frekvencia užívania závisia od typu ochorenia a cieľov liečby. Môže byť podávaná denne, týždenne alebo aj mesačne. Celková liečba prebieha minimálne tri mesiace, ale môže trvať až tri roky. 

Jedným z veľkých problémov u pacientov je podľa zakladateľky Nadácie na pomoc onkologicky chorým pacientom Anny Valachovej neinformovanosť pacientov. Má skúsenosti, že kým choroba nepostihne človeka samého, prípadne niekoho z jeho blízkych, nemá o nej žiadne informácie. Keď sa choroba diagnostikuje, reakcia každého človeka je odlišná. V niektorých prípadoch sa človek psychicky zrúti, v iných prípadoch sa pacienti s ochorením zmieria. 

Podľa Anny Valachovej je dôležité, aby pacient vedel o svojom ochorení čo najviac a ak mu niečo nie je jasné, aby sa informoval u svojho lekára. "Mám však osobnú negatívnu skúsenosť s niektorými mimobratislavskými lekármi, kde informovať sa je ťažšie. Avšak každý lekár má iný prístup k pacientovi. Musí sa snažiť aj pacient," uzavrela Valachová.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: