Žltačka nie je problémom iba v oblastiach so slabou hygienou

Žltačka nie je problémom iba v oblastiach s nízkym hygienickým štandardom. Týmto infekčným ochorením sa možno nakaziť aj napriek dodržiavaniu hygienických štandardov, upozornila dnes Jarmila Pertináčová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave. Aj z tohto dôvodu odborníci odporúčajú predchádzať žltačke očkovaním.

"Žltačka typu A sa prenáša znečistenými rukami, ale môže sa preniesť aj kontaminovanou potravou, to znamená, že niekto iný túto potravu obchytkal svojimi znečistenými rukami," vysvetlila Pertináčová. "Aj napriek tomu, že si človek dáva akýkoľvek pozor, môže sa veľmi ľahko nakaziť, preto odporúčame očkovanie," pokračovala. Ako vysvetlil Igor Stankovič z Kliniky infektológie a geografickej medicíny, typ A je epidemický a ohrozuje najmä detské vekové skupiny. Inkubačná doba ochorenia je 15 až 50 dní. 

"Žltačka typu B sa prenáša krvou a telesnými tekutinami," objasnila Pertináčová s tým, že v tomto prípade je prenos ochorenia trochu sťažený. Zdôraznila však, že na infikovanie stačí aj minimálne množstvo niekoľko týždňov zaschnutej krvi. "Výskyt tohto typu je najväčší u sexuálne aktívnej populácie," povedal Stankovič. Šíreniu tohto typu napomáha aj používanie nesterilných ihiel u drogovo závislých či zdobenie tela tetovaním alebo piercingom. Táto žltačka má oveľa ťažší priebeh ako typ A a inkubačná doba ochorenia je 50 až 180 dní.

Z dôvodu trvalých komplikácií ako napríklad poškodenie pečene sa na Slovensku vykonáva celoplošné očkovanie mladistvých a novorodencov proti typu B. "Behom dákych dvoch rokov budeme mať zaočkovanú populáciu do 15 rokov," konštatoval Stankovič s tým, že potom budú ohrození práve starší ľudia. Eliminácii výskytu žltačky typu B by malo napomôcť aj zaočkovanie všetkého zdravotného personálu vrátane upratovačiek a pomocného personálu.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: