Presná príčina vzniku migrény zatiaľ nie je známa

Jednoznačná príčina vzniku migrény zatiaľ nie je známa. "U niektorých ľudí môže byť určitá vrodená predispozícia, že dostanú počas života záchvaty," uviedla neurologička Beata Dupejová. V takýchto prípadoch postihne zväčša viacerých členov jednej rodiny. U dieťaťa, ktorého obaja rodičia mali migrénu, je pravdepodobnosť vzniku ochorenia až 70 percent.

Aby sa bolesti hlavy mohli považovať za uvedené ochorenie, musia spĺňať určité kritériá. V prípade migrény ide väčšinou o pulzujúcu bolesť jednej polovice hlavy, ktorá sa môže sústreďovať až na oko. Niektorí pacienti môžu ako sprievodný jav pociťovať tzv. auru. "Niekoľko minút, zvyčajne desať až pätnásť pred bolesťou, pociťuje pacient čuchové alebo zrakové senzácie," vysvetlila pre TASR neurologička a dodala, že niektorí pacienti môžu spozorovať aj iskričky v zornom poli či pachové vnemy.

Pre migrénu je tiež typická tzv. fotofóbia. Pacient je schvátený, má pocit, že mu škodí svetlo a hluk a preto automaticky vyhľadáva tiché prostredie. Bolesti sa u niektorých pacientov môžu zintenzívňovať aj pri miernych pohyboch hlavy. Keďže existuje viacero typov migrény, podľa Dupejovej je dôležité určiť diagnózu na základe anamnézy. Uvedené je v kompetencii špecialistu-neurológa, ktorý vylúči prípadné iné diagnózy.  

Migréna postihuje až 2,5-krát častejšie ženy ako mužov. Spúšťačom môžu byť aj hormonálne zmeny, súvisiace s menštruačným cyklom ženy. U niektorých žien môžu byť vyvolané aj užívaním hormonálnej antikoncepcie, naopak u niektorých môže ich užívanie bolesti hlavy zmierňovať. Ako prevenciu odporúčajú lekári najmä zdravú životosprávu. "Veľmi dôležitá je správna životospráva, vyhýbanie sa stresu a dostatočný spánok. Ale keď už príde záchvat, tak čaje nepomáhajú, pacient potrebuje účinné lieky," zdôraznila neurologička. Vznik migrény môže zapríčiniť aj zmena počasia, niektoré druhy jedál či fajčenie.

Podľa neurologičky by sa mali pacienti utiahnuť do pokojného prostredia hneď, ako pocítia prvé bolesti hlavy. "Pacient by si mal ľahnúť, vyhýbať sa hluku, stresu a užiť analgetiká, pokiaľ nemá naordinovanú špeciálnu liečbu," vysvetlila Dupejová. Pri určenej diagnóze predpisujú lekári migrenikom tzv. Antimigreniká - triptany, ktoré by mali bolesť v priebehu niekoľkých minút až hodiny zablokovať.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: