Vo Vietname je cholera, premiér vyhlásil stav pohotovosti

Vietnamský premiér vyhlásil v celej krajine stav pohotovosti a vyzval na zvýšenú opatrnosť s cieľom zabrániť šíreniu veľmi vážnej epidémie akútnej hnačky a cholery. Oznámila to dnes agentúra AP.

Za ostatných niekoľko týždňov hospitalizovali v krajine stovky ľudí v kritickom stave spôsobenom hnačkami, uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom vo štvrtok na internetovej stránke vietnamskej vlády. Z týchto pacientov najmenej 85 testovali pozitívne na choleru, ktorá sa v krajinách so zlou hygienou ľahko šíri vodou. Od výskytu prvých prípadov začiatkom marca akútnu hnačku zistili v desiatich provinciách, vrátane hlavného mesta Hanoj. Zatiaľ neboli hlásené žiadne úmrtia. Predstavitelia zdravotníctva pripisujú niektoré prípady tomu, že ľudia konzumujú nedovarené jedlá a nehygienické pokrmy predávané na ulici.

Cholera môže spôsobiť dehydratáciu (odvodnenie tela) a zlyhanie obličiek. Charakteristické pre ňu je rýchle šírenie. Približne u 75 percent nakazených sa príznaky choroby nikdy neprejavia, ale choroboplodné zárodky môžu šíriť telesnými výlučkami sedem až 14 dní a tak môžu ochorieť iní ľudia.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: