Deti by mali byť informované aj o závažnom ochorení v rodine

Téma vážneho ochorenia v rodine by nemala byť pre dieťa tabu. "To, že deťom nedáte informácie, tak tým ich neochránite," uviedla pre TASR psychologička Mária Andrašiová. 

Je dôležité podávať deťom informácie postupne a primerane jeho veku, mentálnej a psychickej zrelosti. Dieťa by malo dostať základnú informáciu, že sa niečo deje a ono sa už potom aj samo pýta. "Nemusí to byť hneď vysvetľovanie diagnózy, stačí, ak sa dieťaťu vysvetlí, že ocino alebo mamina sú chorí, budú sa liečiť," vysvetlila psychologička. 

V zásade ide podľa jej slov o to, že ak sa dieťa klame alebo nedostane žiadnu informáciu, tak z prostredia a z rozhovorov rodičov veľa odčíta. "Jeho neistota, to, že nemá žiadne informácie, je oveľa horšia ako to, že dostane nejakú základnú informáciu," uviedla Andrašiová.   

Je tiež mylné zavádzať deti frázami typu - keď budeš poslúchať, tak sa maninka vylieči. "Hranica medzi motiváciou a vydieraním je veľmi krehká," naznačila Andrašiová a dodala, že vhodnejšie sú vety typu - mamička by bola veľmi smutná, keby videla, ako neposlúchaš. Rodičia by sa mali vyhýbať aj sľubom, ktoré sa nedajú splniť. "Veľmi často sa to robí na príklade určitých časových období. Napríklad mamička do Vianoc určite vyzdravie a podobne," ozrejmila psychologička a dodala, že sú to veci, ktoré jednoducho nemáme pod kontrolou. "Akonáhle ich dieťaťu povieme a nestane sa to, tak stratená dôvera sa potom buduje veľmi ťažko," spresnila. 

Častou chybou, ktorú rodičia robia, je aj to, že brzdia u detí negatívne emócie. "V zásade by nemali brániť tomu, aby dieťa vyventilovalo negatívne pocity, ak je nahnevané na celý svet a ľútostivé," vysvetľuje Andrašiová. Vyrovnávanie s takýmito problémami nemusí byť pre každé dieťa jednoduché. To, že dieťa stráca nad sebou kontrolu, sa môže prejaviť nočným pomočovaním, živými nepríjemnými snami, problémami v stravovaní či výraznými zmenami v správaní. "Buď sú tiché, alebo veľmi agresívne," ozrejmila psychologička. Problémy sa môžu vyskytnúť aj v škole. Tieto a podobné varovné signály by v žiadnom prípade nemali rodičia podceňovať, naopak, obrátiť sa o pomoc na psychológa.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: