Pre ochranu života matiek a detí sú potrebné ďalšie miliardy dolárov ročne

Viac ako desať miliónov rodičiek, novorodencov a detí do päť rokov každoročne zomrie v 68 krajinách sveta, ktoré sa na celosvetovej štatistike úmrtnosti matiek a detí podieľajú 97 percentami. Podľa názoru odborníkov zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) 50 z týchto krajín urobilo od roku 1990 "malý až nijaký" pokrok pri ochrane života matiek a detí, uvádza sa správe OSN, ktorú dnes uverejnili v Kapskom Meste v Juhoafrickej republike.

Aby sa úmrtnosť rodičiek, novorodencov a detí do piateho roku života výrazne znížila v 68 krajinách, ktoré sú týmto problémom najväčšmi postihnuté, je každý rok potrebných ďalších desať miliárd dolárov (vyše 202,70 miliárd Sk). Pred ôsmimi rokmi sa OSN dohodla na ôsmich cieľoch, ktoré majú byť dosiahnuté v rámci Miléniových rozvojových cieľov (MDGs) do roku 2015. Dva z nich sa týkajú ochrany života matiek a detí. V roku 2006 uvoľnilo medzinárodné spoločenstvo na tento účel 3,5 miliardy dolárov (viac ako 70.87 miliardy Sk), informuje správa WHO, uverejnená pred začiatkom konferencie o plnení dvoch miléniových cieľov, ktorá sa uskutoční tento týždeň v Kapskom Meste.

Detská úmrtnosť sa zvýšila v 12 afrických krajinách, "väčšinou v dôsledku epidémie HIV a konfliktov". Polovica svetovej štatistiky úmrtí matiek a detí sa viaže k subsaharskej Afrike. Zo 68 krajín, ktoré majú najvyššiu úmrtnosť matiek a detí, iba 16 urobilo pokroky, ktoré ich priblížili k plneniu miléniových cieľov. Medzi nimi sú aj Brazília, Peru, Čína a Filipíny. OSN chce v rámci MDGs dosiahnuť, aby v porovnaní s rokom 1990 klesla detská úmrtnosť do roku 2015 o dve tretiny a úmrtnosť matiek o tri štvrtiny.  Informovala o tom agentúra DPA.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: