Japonská firma plánuje vyrábať robotické obleky pre ľudí, ktorí nehýbu údmi

Japonská firma plánuje vyrábať robotické obleky pre ľudí, ktorí nehýbu údmi
Zdroj: bigstockphoto.com

Japonská spoločnosť vyvíja oblek, ktorý pomôže opäť hýbať končatinami ľuďom so svalovou dystrofiou a podobnými chorobami. Informovala o tom tlačová agentúra Kjódo.

Nové laboratórium spoločnosti Cyberdyne Inc. v japonskom meste Cukuba plánuje vyrobiť každý rok 400 až 500 takýchto oblekov a s produkciou začne už v októbri. Chce uspokojiť nielen jednotlivcov, ale aj kliniky. Svalová dystrofia je ochorenie, ktoré spôsobuje ochabovanie a ubúdanie svalstva. Senzory v obleku zachytia slabé mozgové signály, ktoré sa prenesú cez povrch pokožky pacienta v špeciálnom obleku až k jeho svalom.

Senzory potom aktivujú časti obleku, ktoré sú upevnené na končatinách nositeľa. Oblek známy aj pod skratkou HAL (hybrid assistive limb) sa môže takisto využívať ako pomocník pre robotníkov, ktorí vykonávajú ťažkú manuálnu prácu. Jeho súčasťou je aj nabíjateľná 100-voltová batéria, ktorá zásobí oblek energiou na dve hodiny a 40 minút. Mesačný výpožičný poplatok za oblek bude do 200.000 jenov (40.000 Sk) pre zdravotnícke organizácie a do 100.000 jenov (20.000 Sk) pre jednotlivcov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: