Znečistené trávniky a pieskoviská predstavujú riziko najmä pre deti

Znečistené trávniky a pieskoviská predstavujú riziko najmä pre deti
Zdroj: bigstockphoto.com

Pri nedostatočnej hygiene sa deti môžu pri hre na trávniku alebo pieskovisku nakaziť rôznymi bakteriálnymi, ale aj parazitárnymi a vírusovými ochoreniami. Úrad verejného zdravotníctva SR upozorňuje, že sa pri nich infekcia prenáša cez ústa do tráviaceho traktu. 

Ohrozenie pre deti predstavuje salmonelóza, giardióza, toxokaróza či pásomnica psia. Pri salmonelóze sú najzraniteľnejšie malé deti. Ochorenie sa začína 6 až 36 hodín po infikovaní nevoľnosťou, nutkaním na zvracanie, bolesťami hlavy či riedkou a vodnatou stolicou. Postupne sa pridávajú ďalšie príznaky. Nebezpečenstvo predstavuje aj giardióza. Pôvodcom ochorenia je prvok, ktorý parazituje v tenkom čreve živočíchov, vrátane človeka, psa a mačky. Ochorenie je sprevádzané hnačkami, apatiou a chudnutím.

Ďalším parazitným ochorením je toxokaróza. Jeho pôvodcom je škrkavka psia alebo mačacia, no pri nedodržiavaní hygienických opatrení je ochorenie prenosné aj na človeka. Prenos je možný najmä vo vonkajšom prostredí. V pôde, pieskoviskách alebo výbehoch sa môže nachádzať trus zvierat obsahujúci vajíčka. Škrkavka škodí svojmu hostiteľovi - mechanicky pri cestovaní lariev telom zvieraťa poškodzuje orgány, črevo, pečeň, obličky, pľúca, odoberá mu živiny, vylučuje toxíny, ktoré poškodzujú organizmus. Nebezpečie predstavuje aj pásomnica psia. Infikované dieťa má neurčité tráviace ťažkosti a celkovo neprospieva. 

Uvedené ochorenia prichádzajú do úvahy najmä pri znečistení trávnikov výkalmi psov, lebo pes svoju potrebu do pieskoviska na rozdiel od mačiek nevykonáva. Povinnosti majiteľov psov upravujú vo všeobecnosti všeobecno záväzné nariadenia (VZN) mesta, obce či mestskej časti. Hovorca bratislavskej mestskej časti Petržalka Ľubomír Andrassy pre TASR uviedol, že do VZN bola v minulom roku zakomponovaná povinnosť majiteľa psa očistiť verejné priestranstvo od psích exkrementov. V praxi to teda znamená, že psičkári by mali mať pri sebe igelitové vrecko na psie výkaly. Iba v Petržalke je podľa Andrassyho približne 160 kontajnerov špeciálne určených na vyhadzovanie týchto sáčkov. 

"V prípade, že tak nevykonajú, hrozia im sankcie. Ak vyčistenie verejných priestorov vykoná miestna samospráva, môže mu zosobniť náklady, ktoré s tým boli spojené," uviedol Andrassy. V Petržalke platí tiež prísny zákaz vodenia psov na detské ihriská, do školských areálov a na školské dvory. "V prípade, že je na týchto miestach majiteľ pristihnutý buď mestským policajtom, alebo povereným zamestnancom miestnej samosprávy, ktorý môže vykonávať kontrolu dodržiavania VZN, tak mu hrozí sankcia," vysvetlil hovorca. Petržalská samospráva eviduje asi 4000 psov. Všetky peniaze z daní za psa smerujú podľa Andrassyho na aktivity spojené s čistením verejného priestranstva, teda na osadenie a vyprázdňovanie kontajnerov. Petržalskí mestskí policajti majú k dispozícii aj dva osobné počítače. Vďaka kompletnej databáze platiteľov daní a majiteľov psov tak môžu aj v teréne zistiť majiteľa konkrétneho psa. "Nie je teda možné, aby sa pristihnutý majiteľ psa vyhováral, že nemá doklady alebo nadiktuje iné meno," dodal. Podľa ÚVZ SR je dôležitá najmä prevencia. Nákaze psa možno zabrániť dodržovaním zásad hygieny. Pokiaľ je napadnutý blchami, je nutné ho ihneď bĺch zbaviť a následne odčerviť. Odčervenie sa doporučuje prevádzať pravidelne dvakrát za rok, najlepšie po laboratórnom vyšetrení trusu. Nevyhnutné je odčervenie psa po každom napadnutí blchami.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: