Peniaze, ktoré poskytla Svetová banka na DKC, stále nie sú vyčerpané

Napriek tomu, že v roku 2005 poskytla Svetová banka 400 miliónov korún (12.363.231 eur) pre Detské kardiocentrum (DKC) v Bratislave, do dnešného dňa sú na jeho účte, keďže sú účelovo viazané. Podľa riaditeľa kardiocentra Pavla Kunovského ministerstvo zdravotníctva doteraz nedalo súhlas na ich vyčerpanie.

Od júla 2003 sa DKC stalo samostatným subjektom. Vtedajší minister Rudolf Zajac ho chcel oddeliť od Detskej fakultnej nemocnice vybudovaním samostatného objektu. Na tento účel malo byť použitých 400 miliónov Sk. V auguste 2007 súčasný šéf rezortu Ivan Valentovič súhlasil so začatím verejného obstarávania na novú stavbu. Ako dnes uviedla televízia TA3 vo svojom hlavnom spravodajstve, všetko zmenil telefonát z MZ SR koncom minulého roka. 

Ministerstvo vo svojom písomnom stanovisku uviedlo, že prvotný odhad na výstavbu nového objektu DKC bol 1,2 (37.089.695 eur) až 2 miliardy Sk (61.816.158 eur). Pri súčasnej kapacite kardiocentra, ktorá je 47 lôžok, a pri dodržaní dolnej hranice odhadu investičných nákladov by náklady na jedno lôžko predstavovali 25,6 milióna korún (791.246 eur). Financovanie výstavby takéhoto objektu zo zdrojov MZ SR sa pri súčasnej situácii javí ako nereálne.

Kunovský však reagoval, že skutočne dobrý pavilón pre detské kardiocentrum by sa dal vybudovať do 400 miliónov Sk. Tie sa ale po zlúčení s detskou fakultnou nemocnicou rozdelia medzi obe zariadenia. Zlúčiť by sa mali k 1. júlu tohto roka.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: