Antikoncepcia pre tretie tisícročie

Antikoncepcia pre tretie tisícročie
Zdroj: bigstockphoto.com

Slovo antikoncepcia nie je práve najsympatickejšie. Ktovie prečo práve takto nazývame výsledok rozumného uvažovania ženy, muža alebo oboch...

V slovenčine má predsa výraz „koncepcia“ jednoduchý význam. Ide o niečo dopredu naplánované, cielene pripravené. A nie je uvažovanie o dôsledkoch milovania sa, o našich možnostiach a súvislostiach koncepciou? A dokonca životnou?

Stredovek sa neskončil...

„Tá žena neotehotnie, ktorá trikrát pľuvne žabe do tlamy.“ Takúto teóriu razil fráter Rudolf začiatkom 16. storočia. Obmedzenosť stredovekých názorov sprevádzalo potláčanie pokrokových myšlienok a upaľovanie čarodejníc. Medzi zakázané témy patrila aj ochrana pred nechceným počatím. Zaoberalo sa ňou len zopár dogmatických kňazov, ktorí ženám odporúčali také opatrenia ako pľuvanie do žabích papúľ a podobné „múdrosti“. K špecialitám stredovekej minulosti patrili aj kokteily zo zajačej krvi či ovčieho trusu. Buďme radi, že aspoň tieto praktiky sú zažehnané. I keď... Puch stredoveku nás z času na čas ovanie ešte aj dnes, na začiatku tretieho tisícročia.

Kleopatrine opatrenia

Keď sa vrátime do histórie a pozrieme sa, ako človek v jednotlivých obdobiach vývoja riešil svoje rozmnožovanie a sexuálne potreby, možno nás príjemne prekvapí, akí boli naši dávni aj nedávni predkovia vynaliezaví. A nie vždy morbídni, ako v stredoveku. Homosapiens sa svoje túžby a plány snažil riešiť rozumne. Už sexuálne správanie prvých pravekých kmeňov nebolo také primitívne, ako by sme predpokladali. Uvedomovali si potrebu regulácie potomstva a zvažovali svoje možnosti. Pripravovali napríklad roztok z citrónovej šťavy a mahagónových luskov a týmto roztokom si ženy vyplachovali pošvu. Keď neboli poruke citróny, odniesli si to muži – narezávali si kožu na vývodných kanáloch. Staroveké ženy vyrábali pastu z krokodílieho či slonieho trusu a tú používali ako pesar. Na rovnaký účel im slúžil aj včelí med. Expertkou na rozličné antikoncepčné prípravky bola Kleopatra. Na to, aký bohatý sexuálny život viedla, porodila len tri deti! Historické pramene hovoria, že sa chránila špeciálnou zmesou z olivového a cédrového oleja, ktorý miešala s olovnatou masťou a kadidlom.

Tučnota ako antikoncepcia

Téme ochrany pred nechceným počatím sa venoval aj nekorunovaný kráľ antickej medicíny - Hippokrates. Zameral sa na pozorovanie tučných skýtskych žien. Zistil, že tieto korpulentné dámy bývajú často neplodné. Z toho Hippokrates usúdil, že ak žena nechce byť tehotná, musí byť tučná. Neskôr sa ukázalo, že slávny Hippokrates mal z veľkej časti pravdu. Vedci najmodernejšími metódami dokázali nespornú súvislosť medzi množstvom podkožného tuku a metabolizmom estrogénov. A ako sa k otázkam slobodnej voľby počatia stavala kultúra moslimov? V stredoveku zo známych dôvodov výrazne predbehla Európu. Jeden z najznámejších lekárov minulosti, Avicenna, zverejnil až osem spôsobov ochrany pred nechceným počatím. Patrila k nim prerušovaná súlož, ktorá sa praktizuje aj v súčasnosti, plodné a neplodné dni, zavádzanie dechtu buď do pošvy alebo sa decht používal na potieranie penisu, pesar z koreňa mandragory, kapustových semien a oleja. Prvý kondóm, vyrobený z ľanového plátna a napustený dezinfekčným olejom mal na svedomí taliansky občan Gabriel Fallopius.

Veda pre humanizmus

Tretie tisícročie žne úrodu dlhodobých vedeckých bádaní v mnohých oblastiach. Ťažko, avšak predsa len sa ľudstvo, najmä v civilizovaných častiach sveta, začína približovať k humanizmu tak, ako ho chápal zakladateľ modernej psychológie, Sigmund Freud, už koncom 19. storočia. Ten tvrdil, že keby sa akt rozmnožovania povýšil na úroveň dobrovoľného, cieľavedomého jednania a nebol by neoddeliteľne spojený s nutnosťou rozmnožovania sa, bolo by to jedným z najväčších triumfov humanity. V oblasti medicíny sa skúmaním vplyvu hormónov na život človeka dlhodobo zaoberajú veľké svetové farmaceutické firmy, ktoré výsledky bádaní  využívajú na vývoj nových, moderných hormonálnych prípravkov. K tradičným antikoncepčným historickým metódam pribudla účinná moderná metóda založená na poznatkoch účinkov hormónov v ľudskom tele. Prvú antikoncepčnú tabletku v Európe predstavila farmaceutická firma, ktorá sa jej výskumu a vývoju venovala 40 rokov a vede a výskumu v tejto oblasti sa venuje naďalej!

Hormóny v centre pozornosti

Moderná hormonálna antikoncepcia sa dnes vôbec nedá porovnať s tou zo 60. rokov minulého storočia, keď ju začali lekári predpisovať výhradne vydatým ženám s menštruačnými problémami“ – takto si lekári aj ženy robili alibi pre svoje slobodné rozhodnutie. Obrovský pokrok nastal presne ako v iných odvetviach. Skúste si porovnať prvý automobil so súčasnými modelmi! Aj dnešná hormonálna antikoncepcia je neporovnateľná s tou z minulosti. Dávky hormónov sú dnes oveľa nižšie. Vedci objavili nové syntetické hormóny, ktorých účinky sú takmer totožné s prirodzenými ľudskými. Novoobjavené hormóny prinášajú veľa nového. Tretie    tisícročie disponuje širokou škálou antikoncepcie - od tradičných a menej spoľahlivých foriem, až po tie vysoko spoľahlivé, moderné, hormonálne. Dobrý ženský lekár každej žene poradí práve to, čo je pre ňu najvhodnejšie, podľa jej zdravotného stavu a ďalších určujúcich faktorov.

Ako funguje hormonálna antikoncepcia

Základom hormonálnej antikoncepcie je podávanie syntetických hormónov (estrogénov a gestagénov), ktoré zvyšujú hustotu hlienu tvoreného sliznicou maternicového krčka, zabraňujú ovulácii a znižujú schopnosť maternice prijať oplodnené vajíčko. Najmodernejšie syntetické hormóny sú svojimi účinkami naozaj veľmi podobné tým, ktoré sa prirodzene produkujú vo vaječníkoch. Všetky tieto účinky zaručujú vysokú účinnosť a spoľahlivosť hormonálnej antikoncepcie.

Moderná hormonálna antikoncepcia už nie je len antikoncepcia!

Každý chce dnes viac. Najmodernejšie hormonálne formy antikoncepcie ako napr. tabletky, injekcie či hormonálny vnútromaternicový systém (IUS) napomáhajú upravovať menštruačný cyklus a zmierňovať bolesti, znižovať intenzitu krvácania. Znížený výskyt zápalov panvy, vaječníkov a vajcovodov, znížené riziko nádorov maternice a vaječníkov, znížené riziko mimomaternicovej gravidity – to všetko sú faktory, ktoré posúvajú modernú hormonálnu antikoncepciu do ďalšej roviny. Dnes už existuje aj taká hormonálna antikoncepcia, ktorá pôsobí proti zadržiavaniu vody v tele, a tak pomáha redukovať príznaky predmenštruačného syndrómu. Po nasadení najmodernejšej hormonálnej antikoncepcie v mnohých prípadoch ustúpia alebo sa dokonca úplne stratia problémy s mastnou pleťou a akné. Po vysadení hormonálnej antikoncepcie môže žena prakticky ihneď otehotnieť. Ženy, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu, zvyčajne navštevujú gynekológa pravidelnejšie, ako ženy neužívateľky. Preto sa u nich zachytia problémy a choroby už v počiatočných štádiách, čím značne narastá úspešnosť liečby.

Slovenské ženy a antikoncepcia

Na prahu tretieho tisícročia zaostáva Slovensko vo všeličom, informovanosť jedinca o sebe samom nevynímajúc. Znalosti slovenských žien v oblasti ochrany pred nechceným otehotnením sú nízke a oproti vyspelejším krajinám sme na začiatku cesty. Podľa výsledkov zaujímavého výskumu agentúry Synovate majú ženy na Slovensku o oblasť antikoncepcie záujem, no chýba im dostatok informácií. O mimoriadne obľúbenom vnútromaternicovom hormonálnom systéme, ktorý po objavení vo Fínsku doslova uchvátil ženy na celom svete, Slovenky vedeli málo a často ho stotožňovali s dávno používanými vnútromaternicovými telieskami bez pozitívnych hormonálnych účinkov. Veľa žien vôbec nevie o ďalších formách najmodernejších hormonálnych prípravkov, netuší o úspechoch vedy na tomto poli, z čoho pramenia aj určité pochybnosti a opatrnosť. Väčšina opýtaných získava informácie od svojho gynekológa, mnohé ženy sa o tejto téme rozprávajú a radia s priateľmi a známymi, často listujú v časopisoch a informácie nachádzajú aj na internetových stránkach. Mladé ženy sú v tomto smere aktívnejšie, chcú žiť lepšie a zodpovednejšie, chcú spolurozhodovať o svojom živote.

Autor článku: Katarína Dobrovodská

Dátum zverejnenia: