Čína: Pri vírusovej epidémii zomrelo 26 detí, počet nakazených prevýšil 9700

Na viac ako 9700 sa zvýšil počet detí, ktoré pri novej vírusovej epidémii v strednej Číne postihla črevná nákaza zasahujúca nohy, ústa a ruky. Chorobe podľahlo 26 detí, informovali dnes štátne médiá.

V Pekingu hlásili najmenej 1010 infekcií, predstaviteľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) však uviedol, že šírenie ochorenia neohrozí augustovú olympiádu v čínskej metropole, pretože postihuje prevažne malé deti. Oficiálna tlačová agentúra Sinchua oznámila, že v celej Číne zaznamenali 8531 prípadov nákazy. Do tejto bilancie však zrejme nebolo zaradených ďalších 1198 tohtoročných prípadov z provincie Če-ťiang, ktoré hlásila miestna štátna webová stránka, uviedla tlačová agentúra DPA.

V Če-ťiangu zomrelo jedno dieťa, čo zvýšilo na 26 celkový počet úmrtí počas epidémie choroby, ku ktorej príznakom patria okrem horúčky vredy a pľuzgiere v ústach, na rukách a nohách. Ochorenie je preto označované aj ako HFMD (z anglického Hand, foot and mouth disease - doslovne choroba rúk, nôh a úst). Šíri ho najmä enterovírus 71 (EV71), môžu ho však spôsobovať aj iné črevné vírusy.

K prvému a najväčšiemu výskytu choroby došlo podľa čínskej vlády v susednej provincii An-chuej, kde nakazeným diagnostikovali vírus EV71. Ochorenie HFMD je pomerne bežné u malých detí, no aj keď proti nemu neexistuje vakcína ani špecifická liečba, väčšina nakazených sa bez problémov zotaví. Menší počet smrteľných prípadov zapríčiňujú komplikácie ako krvácanie do pľúc či zápal mozgu.

Čínske zdravotné úrady po rozšírení choroby posilnili preventívne opatrenia. Podľa WHO očakávajú ďalšie úmrtia a domnievajú sa, že epidémia vyvrcholí v júni alebo júli.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: