NRSR: Schôdza k Detskému kardiocentru sa pravdepodobne začne v utorok

Mimoriadna 23. schôdza parlamentu k zlučovaniu Detského kardiocentra (DKC) s Detskou fakultnou nemocnicou s poliklinikou (DFNsP) sa začne po skončení mimoriadnej 22. schôdze k Slovenskému pozemkovému fondu. Mimoriadne zasadnutie k novele zákona upravujúcej činnosť SPF sa začína v utorok o 9.00 h, dá sa očakávať, že kardiocentrom sa poslanci budú zaoberať v ten istý deň. Potom budú pokračovať v riadnej 21. schôdzi.

O rozhodnutí predsedu parlamentu Pavla Pašku zvolať 23. schôdzu dnes TASR informovala Anna Lenická z komunikačného odboru Národnej rady SR. Zvolanie schôdze si vyžiadali opoziční poslanci SDKÚ-DS a KDH. Opozícia si chce na nej vypočuť správu ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča o dôvodoch na zlúčenie DKC s DFNsP. Podľa predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu hrozí po zlúčení DKC s DFNsP odchod špičkových odborníkov z kardiocentra do zahraničia, čo pre slovenské zdravotníctvo, predovšetkým pacientov, bude znamenať významnú stratu. O svojich názoroch na skutočný motív zlúčenia DKC expremiér špekulovať nechcel, naznačil však, že úlohu môže zohrávať významná suma peňazí od Svetovej banky na účte DKC. Na programe schôdze je len návrh uznesenia k pripravovanému zrušeniu DKC. 

"Niekto chce 400 miliónov korún (12,64 milióna eur) od Svetovej banky použiť nie pre choré srdiečka našich detí, ale pre niečo úplne iné," priblížil predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislav Janiš v piatok 16. mája po odovzdaní hárkov do podateľne NR SR. Koalícia považuje zvolanie mimoriadnej schôdze k čiastkovému odbornému problému za nenáležité.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: