Dočasné tetovanie black henou môže spôsobiť vážne zdravotné problémy

Dočasné tetovanie "black" henou, ktoré sa v posledných rokoch stalo obľúbeným dovolenkovým suvenírom, môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. Symptómy alergických reakcií sa môžu prejaviť za 3 až 12 dní. V mnohých prípadoch si vyžadujú lekárske ošetrenie, ba dokonca aj hospitalizáciu. Trvalé poškodenia kože, alergická kontaktná dermatitída či poly-senzibilizácia majú celoživotný charakter. 

Hena je vysoký krík alebo malý strom, ktorý rastie v horúcom a suchom podnebí. Jej listy sa zbierajú, sušia a melú. Hena sa v spojení so stredne silným kyslým roztokom používa na farbenie pokožky, vlasov a nechtov. Jej použitie je známe už v starovekom Egypte. Dnes sa používa tzv. black hena. "Je to zmes vo forme pasty, ktorá vznikne pridaním iných látok do prírodnej heny," vysvetlila Elena Kohútová z Úradu verejného zdravotníctva SR.  Čím je však black hena tmavšia, tým má menší podiel heny, alebo ju vôbec neobsahuje. "Použité zložky môžu mať prírodný charakter ako indigo, ale môžu to byť aj syntetické farby a minerály. Najznámejšou a najrozšírenejšou syntetickou farbou je parafenyléndiamín (PPD)," uviedla Kohútová. Táto látka je pritom povolená na použitie len do kozmetických výrobkov určených na farbenie vlasov, a nie do výrobkov na dekoráciu kože. 

Alergické reakcie sa podľa Kohútovej prejavujú začervenaním, svrbením, pálením pokožky, vznikom tmavých škvŕn, pľuzgierov alebo trvalými pigmentovými zmenami pokožky a jazvami. "Reakcie organizmu na tieto látky môžu byť ohraničené miestom aplikácie, alebo sa prejavia na väčšej ploche, ba dokonca na celom tele," vysvetlila. Alergické reakcie môžu byť navyše také silné, že si vyžadujú nielen lekáraske ošetrenie, ale v niektorých prípadoch aj hospitalizáciu. 

Precitlivenosť môže u niektorých ľudí prerásť až do alergickej kontaktnej dermatitídy na všetky výrobky ako guma, oblečenie, topánky, farby na vlasy, ktoré tieto látky obsahujú. Ale tiež výrobky obsahujúce príbuzné látky, ako sú výrobky na ochranu pred slnečným žiarením alebo určité lieky. Kohútová tak používanie black heny na dočasné farbenie pokožky neodporúča. Podľa jej slov by mal každý, kto má o tetovanie záujem, najprv požiadať pouličného umelca o informáciu o krajine pôvodu heny a zozname zložiek, z ktorých je vyrobená. "Ak dotyčný nevie o farbe poskytnúť žiadnu informáciu, je potrebné sa takémuto výrobku vyhnúť a neaplikovať ho," vysvetlila Kohútová. 

Ak sa v informácii uvádza, že farbu možno po hodine odstrániť, určite ide o black henu. Prírodná hena ostáva totižto na pokožke dlhší čas, a to až niekoľko týždňov. Aj v takýchto prípadoch ÚVZ SR odporúča výrobku sa radšej vyhnúť.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: